Stable (latest release) - en to it translation catalogue (2623 entries)

en: Buy Now
it: Compra subito

en: Choose where this product should be displayed in your catalog. The product will always be accessible directly.
it: Scegli dove dovrebbe essere visualizzato questo prodotto nel tuo catalogo. Il prodotto sarà sempre accessibile direttamente.

en: Before you can add a variation you need to add some variation attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
it: Prima di poter aggiungere una variazione è necessario aggiungere alcuni attributi di variazione nella scheda <strong>Attributi</strong>.

en: Enter recipients (comma separated) that will recieve this notification.
it: Inserisci i destinatari (separati da virgola) che riceveranno questa notifica.

en: %s removed.
it: %s rimosso.

en: via %s
it: tramite %s

en: Monthly
it: Mensile

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
it: Ordine

en: Show more details
it: Mostra più dettagli

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
it: Sposta e rilascia, o clicca per impostare l'ordine delle variazioni nel pannello d'amministrazione.

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
it: Un carrello elettronico che ti aiuta nel vendere qualunque cosa. In un modo stupendo.

en: You have not set up this type of address yet.
it: Non hai ancora impostato questo tipo di indirizzo.

en: Available Downloads
it: Download Disponibili

en: %s download remaining | %s downloads remaining
it[0]: %s download rimanente
it[1]: %s download rimanenti

en: Recent Orders
it: Ordini recenti

en: Order Number
it: Numero d'Ordine

en: %s for %s item | %s for %s items
it[0]: %s per %s prodotto
it[1]: %s per %s prodotti

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
it: L'ordine n° <mark class="order-number">%s</mark> è stato ricevuto <mark class="order-date">%s</mark> ed è attualmente <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order Updates
it: Aggiornamenti ordine

en: l jS \o\f F Y, h:ia
it: l j F Y, H:i

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
it: Per rintracciare il tuo ordine inserisci il tuo ID ordine nel campo sottostante e premi il bottone "Traccia". Ti sarà mostrata la ricevuta e l'email di conferma che avresti dovuto ricevere.

en: Order ID
it: ID ordine

en: Found in your order confirmation email.
it: Presente nell'email di conferma ordine.

en: Billing Email
it: Email di fatturazione

en: Email you used during checkout.
it: Email utilizzata durante l'acquisto.

en: Track
it: Traccia

en: Order Again
it: Ordina Nuovamente

en: Customer Details
it: Dettagli cliente

en: Note:
it: Nota:

en: Telephone:
it: Telefono:

en: Order Details
it: Dettagli ordine

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
it: L'ordine n° %s creato %s ha lo stato: &ldquo;%s&rdquo;

en: ago
it: fa

en: and was completed
it: ed è stato completato

en:  ago
it: fa

en: Search for:
it: Cerca:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
it: Il prodotto non è attualmente in magazzino e non disponibile.

en: Clear selection
it: Annulla selezione

en: SKU:
it: COD:

en: Category: | Categories:
it[0]: Categoria:
it[1]: Categorie:

en: Tag: | Tags:
it[0]: Etichetta
it[1]: Etichette:

en: out of %s5%s
it: su %s5%s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
it[0]: in base a %s valutazione del cliente
it[1]: in base a %s valutazioni del cliente

en: %s customer review | %s customer reviews
it[0]: %s recensione del cliente
it[1]: %s recensioni dei clienti

en: Related Products
it: Prodotti correlati

en: Rated %d out of 5
it: Valutato %d su 5

en: Your comment is awaiting approval
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione

en: verified owner
it: acquirente verificato

en: You may also like&hellip;
it: Ti potrebbe interessare&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
it[0]: %s recensione per %s
it[1]: %s recensioni per %s

en: There are no reviews yet.
it: Ancora non ci sono recensioni.

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Be the first to review
it: Scrivi la prima recensione per

en: Leave a Reply to %s
it: Lascia una risposta a %s

en: Submit
it: Invia

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
it: Devi <a href="%s">effettuare l'accesso</a> per scrivere una recensione.

en: Your Rating
it: La tua valutazione

en: Rate&hellip;
it: Valuta&hellip;

en: Perfect
it: Perfetto

en: Good
it: Buono

en: Average
it: Sufficiente

en: Not that bad
it: Non male

en: Very Poor
it: Scarso

en: Your Review
it: La tua recensione

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
it: Solamente clienti registrati che hanno comprato questo prodotto possono lasciare una recensione.

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
it: Cerca prodotti&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
it: Cerca:

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

en: My Account
it: Il mio account

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
it: Non è possibile pagare l'ordine order&rsquo;s che si trova nello stato &ldquo;%s&rdquo;&mdash; . Si prega di contattare l'assistenza.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
it: Spiacenti, questo ordine non è valido e non può essere pagato.

en: Order Number:
it: Numero d'Ordine

en: Date:
it: Data:

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
it: I totali degli ordini sono stati aggiornati. Si prega di confermare l'ordine premendo il pulsante "Effettua Ordine" in fondo alla pagina.

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata reimpostata.

en: Enter a username or e-mail address.
it: Inserisci un nome utente o indirizzo e-mail.

en: Invalid username or e-mail.
it: Nome utente o email non validi.

en: Password reset is not allowed for this user
it: La reimpostazione della password non è consentita per questo utente

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Invalid key
it: Chiave non valida

en: Add a new payment method.
it: Aggiungi un nuovo mezzo di pagamento.

en: Please enter a valid order ID
it: Per favore, inserire un ID ordine valido

en: Please enter a valid order email
it: Per favore, inserire una email di ordine valida

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
it: Spiacenti, impossibile trovare questo ID ordine nel database.

en: Order Fully Refunded
it: Ordine Rimborsato Completamente

en: Select
it: Selezione

en: Text
it: Testo

en: This product is protected and cannot be purchased.
it: Questo prodotto è riservato e non può essere comprato.

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
it[0]: %s è stato aggiunto al tuo carrello.
it[1]: %s sono stati aggiunti al tuo carrello.

en: Continue Shopping
it: Continua gli acquisti

en: and
it: e

en: Coupon:
it: Codice promozionale:

en: Free shipping coupon
it: Codice promozionale per spedizione gratuita

en: [Remove]
it: [Elimina]

en: Order &ndash; %s
it: Ordine &ndash; %s

en: Invalid order status
it: Stato ordine non valido

en: Invalid order ID
it: ID ordine non valido

en: United Arab Emirates Dirham
it: Dirham, valuta Emirati Arabi

en: Argentine Peso
it: Pesos Argentini

en: Australian Dollars
it: Dollari Australiani

en: Brazilian Real
it: Real Brasiliani

en: Bulgarian Lev
it: Lev Bulgari

en: Canadian Dollars
it: Dollari Canadesi

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: Chinese Yuan
it: Yuan Cinesi

en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

en: Czech Koruna
it: Corone Ceche

en: Danish Krone
it: Corone Danesi

en: Dominican Peso
it: Peso Dominicani

en: Euros
it: Euro

en: Hong Kong Dollar
it: Dollari di Hong Kong

en: Croatia kuna
it: Kuna croata

en: Hungarian Forint
it: Fiorino Ungherese

en: Icelandic krona
it: Krona Islandese

en: Indonesia Rupiah
it: Rupie Indonesiane

en: Indian Rupee
it: Rupie Indiane

en: Nepali Rupee
it: Rupee Nepalese

en: Israeli Shekel
it: Shekel Israeliani

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponesi

en: South Korean Won
it: Won Sud Coreani

en: Malaysian Ringgits
it: Ringgit Malesi

en: Mexican Peso
it: Pesos Messicani

en: Nigerian Naira
it: Naira nigeriana

en: Norwegian Krone
it: Corone Norvegesi

en: New Zealand Dollar
it: Dollari Neozelandesi

en: Paraguayan Guaraní
it: Guaraní Paraguaiani

en: Philippine Pesos
it: Pesos Filippini

en: Polish Zloty
it: Zloty Polacchi

en: Pounds Sterling
it: Sterline Britanniche

en: Romanian Leu
it: Leu Rumeni

en: Russian Ruble
it: Rublo Russo

en: Singapore Dollar
it: Dollari di Singapore

en: South African rand
it: Rand Sudafricani

en: Swedish Krona
it: Corone Svedesi

en: Swiss Franc
it: Franchi Svizzeri

en: Taiwan New Dollars
it: Nuovi Dollari di Taiwan

en: Thai Baht
it: Baht Tailandesi

en: Turkish Lira
it: Lire Turche

en: Ukrainian Hryvnia
it: Hryvnia Ucraina

en: US Dollars
it: Dollari Americani

en: Vietnamese Dong
it: Dong Vietnamita

en: Egyptian Pound
it: Valuta egiziana

en: Cart Discount
it: Sconti carrello

en: Cart % Discount
it: Sconto % carrello

en: Product Discount
it: Sconto prodotto

en: Product % Discount
it: Sconto % prodotto

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
it: La tassonomia shop_order_status &egrave; stata rimossa in WooCommerce 2.2! Dovresti utilizzare il nuovo post_status di WooCommerce, <a href="%s">scopri di pi&ugrave;...</a>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
it: Lo stato dell'ordine "pubblicato" &egrave; stato rimosso in WooCommerce 2.2! Dovresti utilizzare il nuovo post_status di WooCommerce, <a href="%s">scopri di pi&ugrave;...</a>

en: This function should not be called before woocommerce_init.
it: Questa funzione non pu&ograve; essere chiamata prima di woocomerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
it: Ordine non pagato annullato - tempo limite raggiunto.

en: Refund &ndash; %s
it: Rimborso &ndash; %s

en: New products
it: Nuovi prodotti

en: New products added to %s
it: Nuovi prodotti aggiunti al %s

en: New products tagged %s
it: Nuovi prodotti taggati %s

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
it: Risultati Ricerca: &ldquo;%s&rdquo;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
it: &nbsp;&ndash; Pagina %s

en: Default sorting
it: Ordinamento predefinito

en: Sort by popularity
it: Ordina per popolarità

en: Sort by average rating
it: Ordina per valutazione media

en: Sort by newness
it: Ordina per novità

en: Sort by price: low to high
it: Ordina per prezzo: dal più economico

en: Sort by price: high to low
it: Ordina per prezzo: dal più caro

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Reviews (%d)
it: Recensioni (% d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
it: Usare piuttosto l'argomento $args come un array. Gli argomenti non approvati saranno rimossi in WC 2.2

en: Place order
it: Effettua Ordine

en: Update country
it: Aggiorna nazione

en: Select a state&hellip;
it: Selezionare una provincia&hellip;

en: Choose an option
it: Scegli un'opzione

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: An account is already registered with your email address. Please login.
it: Esiste già un account con il tuo indirizzo email. Per favore, accedi.

en: Please enter a valid account username.
it: Per favore inserisci un nome utente valido.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
it: Un altro utente è registrato con questo nome utente. Sceglierne un altro.

en: Please enter an account password.
it: Inserire una password per l'account.

en: ERROR
it: ERRORE

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
it: Impossibile registrarla. Per favore, ci contatti se il problema si ripresenta.

en: Active
it: Attivo

en: Paused
it: In Pausa

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display the user's Cart in the sidebar.
it: Mostra il carrello nella sidebar

en: WooCommerce Cart
it: Carrello WooCommerce

en: Cart
it: Carrello

en: Hide if cart is empty
it: Nascondi se il carrello è vuoto

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
it: Mostra i filtri di navigazione attivi in modo gli utenti possano vederli e disattivarli.

en: Active Filters
it: Filtri attivi

en: Remove filter
it: Rimuovi filtri

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
it: Mostra un attributo personalizzato in un widget che permette ai clienti di filtrare i prodotti all'interno di una categoria di prodotti.

en: Filter by
it: Filtra per

en: Attribute
it: Attributo

en: List
it: Elenco

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Query type
it: Tipo di richiesta

en: Any %s
it: Ogni %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
it: Mostra una slider per filtrare i prodotti all'interno di una categoria in base al loro prezzo.

en: WooCommerce Price Filter
it: WooCommerce Filtro Prezzi

en: Filter by price
it: Filtra per prezzo

en: Min price
it: Prezzo Min

en: Max price
it: Prezzo Max

en: Filter
it: Filtra

en: Price:
it: Prezzo:

en: A list or dropdown of product categories.
it: Un elenco o menu a discesa di categorie prodotti

en: WooCommerce Product Categories
it: Categorie prodotti WooCommerce

en: Category Order
it: Ordine categoria

en: Show as dropdown
it: Mostra come menu a discesa

en: Show product counts
it: Mostra conteggio prodotti

en: Show hierarchy
it: Mostra gerarchia

en: Only show children of the current category
it: Mostra solo sottosezione dell'attuale categoria

en: No product categories exist.
it: Non esiste alcuna categoria prodotti.

en: A Search box for products only.
it: Un box di ricerca per i prodotti

en: WooCommerce Product Search
it: WooCommerce Ricerca Prodotti

en: Your most used product tags in cloud format.
it: I tuoi tag prodotto più usati in formato tag cloud

en: WooCommerce Product Tags
it: WooCommerce Tag Prodotto

en: Display a list of your products on your site.
it: Mostra un elenco dei prodotti nel tuo sito.

en: WooCommerce Products
it: Prodotti WooCommerce

en: Number of products to show
it: Numero di prodotti da mostrare

en: All Products
it: Tutti i prodotti

en: Featured Products
it: Prodotti in vetrina

en: On-sale Products
it: Prodotti in saldo

en: Random
it: Casuale

en: Sales
it: Vendite

en: Hide free products
it: Nascondi prodotti gratuiti

en: Show hidden products
it: Mostra prodotti nascosti

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
it: Mostra un elenco delle ultime recensioni nel sito.

en: Recent Reviews
it: Recensioni recenti

en: Number of reviews to show
it: Numero di recensioni da mostrare

en: Display a list of recently viewed products.
it: Mostra un elenco dei prodotti visti di recente.

en: WooCommerce Recently Viewed
it: Woocommerce visionati di recente

en: Recently Viewed Products
it: Visti di Recente

en: Display a list of your top rated products on your site.
it: Mostra sul tuo sito un elendo dei prodotti più quotati.

en: WooCommerce Top Rated Products
it: WooCommerce Più Apprezzati

en: Top Rated Products
it: Prodotti più apprezzati

en: %s would like to connect to your store
it: %s vorrebbe connettersi al tuo negozio

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
it: Questo darà accesso di <strong>%s</strong> a "%s" che potrà:

en: Logged in as %s
it: Loggato come %s

en: Approve
it: Approva

en: Deny
it: Nega

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
it: Per connetterti a %1$s devi essere loggato. Loggati nel tuo negozio qui sotto, o %2$scancella e ritorna a %1$s%3$s.

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Application Authentication Request
it: Richiesta di Autenticazione Applicazione

en: Your cart is currently empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Return To Shop
it: Torna al negozio

en: Shipping #%d
it: Spedizione #%d

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
it: Usa la calcolatrice per la spedizione per vedere i metodi di spedizione disponibili.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
it: Per favore continua fino al checkout e inserisci il tuo indirizzo per vedere se ci sono metodi di spedizione disponibili.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
it: Per favore, inserisci le tue informazioni per vedere quali metodi di spedizioni sono disponibili.

en: Cart Totals
it: Totale Carrello

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
it: Nota: Le spese di spedizione sono solo stimate%s e saranno calcolate esattamente al momento dell'acquisto, in base alle informazioni di fatturazione e di spedizione fornite.

en: Quantity
it: Quantità

en: Remove this item
it: Rimuovi questo prodotto

en: Apply Coupon
it: Applica codice promozionale

en: Update Cart
it: Aggiorna Carrello

en: You may be interested in&hellip;
it: Potresti essere interessato a&hellip;

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello

en: Checkout
it: Cassa

en: Proceed to Checkout
it: Concludi Ordine

en: Calculate Shipping
it: Calcolo spedizione

en: State / county
it: Provincia

en: Update Totals
it: Aggiorna totale

en: Return To Cart
it: Torna al carrello

en: Billing &amp; Shipping
it: Fatturazione e Spedizione

en: Create an account?
it: Creare un account?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
it: Crea un account inserendo le informazioni qui sotto. Se sei già iscritto, per favore accedi.

en: You must be logged in to checkout.
it: Devi effettuare il login per procedere con l'acquisto.

en: Your order
it: Il tuo ordine

en: Have a coupon?
it: Hai un codice promozionale?

en: Click here to enter your code
it: Clicca qui per inserire il tuo codice

en: Returning customer?
it: Già cliente?

en: Click here to login
it: Clicca qui per accedere

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
it: Se hai precedentemente acquistato da noi, per favore, inserisci i dettagli nei box sottostanti. Se sei un nuovo cliente procedi alla sezione Fatturazione e Spedizione.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per la vostra zona. Vi preghiamo di contattarci se avete bisogno di assistenza o desiderate prendere accordi alternativi.

en: Pay for order
it: Pagamento ordine

en: Ship to a different address?
it: Spedire ad un indirizzo differente?

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it: Si prega di compilare i dati qui sopra per vedere i metodi di pagamento disponibili.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Ci dispiace, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per il suo indirizzo. La preghiamo di contattarci se ha bisogno di assistenza o se desidera prendere accordi alternativi.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it: Dal momento che il tuo browser non supporta JavaScript oppure è disabilitato, assicurati di fare clic sul pulsante <em>Aggiorna totale</em> prima di effettuare l'ordine. Se non riesci a fare quest'operazione l'importo addebitato potrebbe risultare più alto.

en: Update totals
it: Aggiorna totale

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
it: Ho letto e accettato i <a href="%s" target="_blank">termini e condizioni di vendita</a>

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
it: Purtroppo l'ordine non può essere processato poichè la banca ha rifiutato la transazione.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
it: Si prega di provare di nuovo l'acquisto o andare alla pagina del tuo account.

en: Please attempt your purchase again.
it: Si prega di provare di nuovo l'acquisto.

en: Thank you. Your order has been received.
it: Grazie. Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
it: L'ordine n° %d da %s &egrave; stato cancellato. L'ordine era il seguente:

en: Order: %s
it: Ordine: %s

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
it: Hai ricevuto un ordine da %s. L'ordine è il seguente:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
it: Salve. Il tuo recente ordine su %s è stato portato a termine. Il dettaglio dell'ordine è riportato di seguito perché tu possa consultarlo:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
it: Un ordine è stato creato per te presso %s. Per pagare questo ordine per favore utilizza il seguente link: %s

en: pay
it: paga

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
it: Grazie per esserti iscritto su %s. Il tuo nome utente è <strong>%s</strong>.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
it: La tua password è stata generata automaticamente: <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
it: Puoi accedere alla tua area riservata per vedere gli ordini e cambiare la password da qua: %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
it: Salve, è stata aggiunta una nota al tuo ordine:

en: For your reference, your order details are shown below.
it: Qui sotto sono mostrati i dettagli del tuo ordine.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
it: Il tuo ordine è stato ricevuto ed è in elaborazione. Il dettaglio dell'ordine è mostrato di seguito perché possa consultarlo:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
it: Salve. Il tuo oridne su %s &egrave; stato rimborsato parzialmente.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
it: Salve. Il tuo ordine su %s &egrave; stato rimborsato.

en: Amount Refunded
it: Valore Rimborsato

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha chiesto che la password sia reimpostata per il seguente account:

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se questo è stato un errore, basta ignorare questa e-mail e non accadrà nulla.

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:

en: Click here to reset your password
it: Clicca qui per reimpostare la password

en: Billing address
it: Indirizzo fatturazione

en: Shipping address
it: Indirizzo spedizione

en: Order number: %s
it: Ordine numero: %s

en: jS F Y
it: j F Y

en: You have received an order from %s.
it: Hai ricevuto un ordine da %s.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
it: La tua password è <strong>%s</strong>.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
it: Salve. Il tuo ordine su %s è stato rimborsato. Il dettaglio dell'ordine è riportato di seguito perché tu possa consultarlo:

en: Quantity: %s
it: Quantità: %s

en: Cost: %s
it: Costo: %s

en: Username or email
it: Nome utente o email

en: Remember me
it: Ricordami

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: No products were found matching your selection.
it: Nessun prodotto combacia con la tua selezione.

en: Showing the single result
it: Visualizzazione del risultato singolo

en: Showing all %d results
it: Mostra tutti i %d risultati

en: Sale!
it: In offerta!

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, pare che non ci siano mezzi di pagamento per permettano l'aggiunta di un nuovo mezzo di pagamento. Per favore contattaci per richiedere assistenza o per accordarci in altro modo.

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Password Change
it: Cambio password

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
it: Password attuale (Lasciare bianco per non modificare)

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
it: Nuova password (lasciare bianco per non modificare)

en: Confirm New Password
it: Conferma nuova password

en: Billing Address
it: Indirizzo fatturazione

en: Shipping Address
it: Indirizzo spedizione

en: Save Address
it: Salva indirizzo

en: Register
it: Registrazione

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it: Hai perso la password? Inserisci il tuo nome utente o l'indirizzo email. Riceverai tramite e-mail un link per generare una nuova password.

en: Enter a new password below.
it: Inserire una nuova password qui sotto.

en: New password
it: Nuova password

en: Re-enter new password
it: Riscrivi nuova password

en: Reset Password
it: Reset password

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
it: Salve <strong>%1$s</strong> (non sei %1$s? <a href="%2$s">Scollegati</a>).

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
it: Dal riepilogo del tuo account puoi vedere i tuoi ordini recenti, gestire gli indirizzi di spedizione e pagamento e <a href="%s">cambiare la password e i dettagli dell'account</a>.

en: My Addresses
it: I miei indirizzi

en: My Address
it: Il mio indirizzo

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
it: I seguenti indirizzi saranno usati come predefiniti al momento dell'acquisto.

[ctx: slug]
en: uncategorized
it: senza categoria

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
it: fatturazione

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
it: spedizione

[ctx: Sorting order]
en: Order
it: Ordine

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
it: da %1$s

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
it: Qta

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
it: Mostrando %1$d&ndash;%2$d di %3$d risultati

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
it: Nessun metodo di spedizione disponibile. Per favore ricontrollate il vostro indirizzo o contattateci se avete bisogno di aiuto.

en:  (taxes estimated for %s)
it: (imposte stimate per %s)

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
it: Ci sono alcuni problemi con gli articoli nel vostro carrello (qui sopra). Siete pregati di tornare nella pagina del carrello e risolvere i problemi prima di proseguire col pagamento.

en: View order: %s
it: Visualizza ordine: %s

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Fallito <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Falliti <span class="count">(%s)</span>

en: Buy product
it: Acquista il prodotto

en: Read More
it: Per saperne di più

en: Select options
it: Scegli

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
it: Questo prodotto variabile non ha variazione attive, quindi non può essere pubblicato. Lo stato viene cambiato in bozza.

en: Pay for Order
it: Paga per l'Ordine

en: Order #%s
it: Ordine n° %s

en: Edit Account Details
it: Modifica Dettagli Account

en: Cancelled order
it: Ordine cancellato

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
it: [{site_title}] Ordine cancellato ({order_number})

en: Enable/Disable
it: Abilita/Disabilita

en: Enable this email notification
it: Abilita questa notifica email

en: Recipient(s)
it: Destinatario(i)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it: Inserisci i destinatari (separa con una virgola) per questa email. Predefinito <code>%s</code>.

en: Subject
it: Oggetto

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it: Qui imposti l'oggetto della email. Lascia vuoto per utilizzare il predefinito: <code>%s</code>.

en: Email Heading
it: Intestazione email

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it: Qui imposti l'intestazione principale all'interno delle email di notifica. Lascia vuoto per utilizzare l'intestazione predefinita: <code>%s</code>.

en: Email type
it: Tipo email

en: Choose which format of email to send.
it: Scegli quale formato utlizzare per l'email.

en: Completed order
it: Ordine Completato

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
it: Le email di ordine completato sono inviate ai clienti quando i loro ordini vengono marcati come completato e solitamente indicano che gli ordini sono stati spediti.

en: Your order is complete
it: Il tuo ordine è stato portato a termine

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
it: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date} è stato completato

en: Your order is complete - download your files
it: Il tuo ordine è stato portato a termine - può procedere con il download dei suoi file.

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
it: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date} è stato completato - scarica i file

en: Defaults to <code>%s</code>
it: Predefinito <code>%s</code>

en: Subject (downloadable)
it: Oggetto (prodotto scaricabile)

en: Email Heading (downloadable)
it: Intestazione email (prodotto scaricabile)

en: Customer invoice
it: Fattura cliente

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
it: Le fatture possono essere inviate tramite email al cliente e possono contenere le informazioni del loro ordine e i link per i pagamenti.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
it: Fattura per l'ordine {order_number} del {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
it: Fattura per l'ordine {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
it: Il tuo ordine da {site_title} del {order_date}

en: Order {order_number} details
it: Dettagli ordine {order_number}

en: Email Subject
it: Oggetto Email

en: Email Subject (paid)
it: Oggetto email (pagato)

en: Email Heading (paid)
it: Intestazione email (pagato)

en: Email Type
it: Tipo Email

en: New account
it: Nuovo account

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
it: Le email per un nuovo account sono inviate ai clienti quando creano un account tramite la pagina cassa o le pagine dell'account.

en: Your account on {site_title}
it: Il tuo account su {site_title}

en: Welcome to {site_title}
it: Benvenuto in {site_title}

en: Customer note
it: Nota cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
it: Le email per nota al cliente, sono inviate quando aggiungi una nota ad un ordine.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
it: Nota aggiunta al tuo ordine da {site_title} del {order_date}

en: A note has been added to your order
it: Una nota è stata aggiunta al tuo ordine

en: Processing order
it: Ordine in elaborazione

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
it: Questa &egrave; una notifica contenente i dettagli dell'ordine e viene inviata ai clienti dopo il pagamento.

en: Thank you for your order
it: Grazie per il tuo ordine

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
it: La tua ricevuta da {site_title} per l'ordine del {order_date}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
it: Il tuo ordine su {site_title} del {order_date} &egrave; stato rimborsato parzialmente

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
it: Il tuo ordine su {site_title} del {order_date} &egrave; stato rimborsato

en: Your order has been fully refunded
it: Il tuo ordine &egrave; stato rimborsato completamente

en: Your order has been partially refunded
it: Il tuo ordine &egrave; stato rimborsato parzialmente

en: Partially Refunded order
it: Ordine Rimborsato Parzialmente

en: Refunded order
it: Ordine Rimborsato

en: Full Refund Subject
it: Oggetto Rimborso Completo

en: Partial Refund Subject
it: Oggetto Rimborso Parziale

en: Full Refund Email Heading
it: Intestazione Email Rimborso Completo

en: Partial Refund Email Heading
it: Intestazione Email Rimborso Parziale

en: Reset password
it: Resettare la password

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
it: Le email di reset della password vengono inviate solamente quando un cliente resetta la password.

en: Password Reset for {site_title}
it: Reset della password per {site_title}

en: Password Reset Instructions
it: Istruzioni reimpostazione password

en: New order
it: Nuovo ordine

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
it: Le email per un nuovo ordine vengono spedite alla lista dei destinatari quando viene ricevuto un ordine.

en: New customer order
it: Nuovo ordine cliente

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
it: [{site_title}] Ordine da nuovo cliente ({order_number}) - {order_date}

en: Plain text
it: Testo

en: Multipart
it: Multiparte

en: Could not write to template file.
it: Non scrivere nel file di template.

en: Template file copied to theme.
it: File di template copiato nel tema.

en: Template file deleted from theme.
it: File template eliminato dal tema.

en: HTML template
it: Template HTML

en: Plain text template
it: Template testo semplice

en: Delete template file
it: Elimina file template

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
it: Questo template è sovrascritto dal tuo tema e puoi trovarlo in: <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
it: Copia file nel tema.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
it: Per sovrascrivere e modificare questo template email copia <code>%s</code> nella cartella del tuo tema <code>%s</code>.

en: File was not found.
it: File non trovato.

en: Hide template
it: Nascondi template

en: Are you sure you want to delete this template file?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo file di template?

en: BACS
it: Bonifici

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
it: Permetti i pagamenti via bonifico bancario e swift.

en: Enable Bank Transfer
it: Abilita bonifico bancario

en: Title
it: Titolo

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it: Quest'opzione controlla il titolo che gli utenti vedono durante il pagamento.

en: Direct Bank Transfer
it: Bonifico bancario

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
it: Descrizione del metodo di pagamento che il cliente vedrà al momento di finalizzare l'ordine.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
it: Effettua il pagamento tramite bonifico bancario. Per favore usa l'ID dell'ordine come causale. Il tuo ordine non verrà spedito finché i fondi non risulteranno trasferiti nel nostro conto corrente.

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
it: Istruzioni che verranno aggiunte alla pagina dei ringraziamenti ed alle email.

en: Sort Code
it: Ordina codice

en: Account Details
it: Coordinate

en: Account Name
it: Nome account

en: Account Number
it: Numero account

en: Bank Name
it: Nome banca

en: + Add Account
it: + Aggiungi account

en: Remove selected account(s)
it: Rimuovi gli account selezionati

en: Our Bank Details
it: I nostri riferimenti bancari

en: Awaiting BACS payment
it: In attesa di pagamento con bonifico

en: Bank Transit Number
it: Numero Transazione Bancaria

en: Branch Sort
it: Ramo Banca

en: Bank Code
it: Codice Banca

en: Branch Code
it: Codice Ramo

en: Cheque
it: Assegno

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
it: Abilita i pagamenti con assegno. Qual è al giorno d'oggi  l'utilità del pagamento con assegno? Probabilmente nessuna, ma attivando questa opzione ti sarà facile effettuare dei test per verificare ad esempio la ricezione delle notifiche via email, la visualizzazione della pagina di ringraziamento, ecc…

en: Enable Cheque Payment
it: Abilita pagamento con assegno

en: Cheque Payment
it: Pagamento con assegno

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
it: Per favore, invia il tuo assegno presso Nome Negozio, Strada Negozio, Città Negozio, Provincia Negozio, Cap Negozio.

en: Awaiting cheque payment
it: In attesa di pagamento con assegno

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
it: Permetti ai tuoi clienti di pagarti in contrassegno.

en: Enable COD
it: Abilita contrassegno

en: Enable Cash on Delivery
it: Abilita contrassegno

en: Payment method description that the customer will see on your website.
it: Descrizione del metodo di pagamento che i tuoi clienti vedranno nel sito.

en: Pay with cash upon delivery.
it: Pagamento in contanti al momento della consegna.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
it: Istruzioni che verranno aggiunte nella pagina di ringraziamento.

en: Enable for shipping methods
it: Abilita per i metodi di spedizione

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
it: Se il Contrassegno è disponibile solo per alcuni metodi, impostalo qui.  Altrimenti lascia vuoto per abilitarlo per tutti i metodi.

en: Select shipping methods
it: Seleziona il metodo di spedizione

en: Accept for virtual orders
it: Accetta per ordini virtuali

en: Accept COD if the order is virtual
it: Accetta COD se l'ordine è virtuale

en: Payment to be made upon delivery.
it: Il pagamento dovrà essere effettuato in contanti alla consegna.

en: Proceed to PayPal
it: Procedi a PayPal

en: PayPal Acceptance Mark
it: Marchio di accettazione Paypal

en: What is PayPal?
it: Che cos'è PayPal?

en: Gateway Disabled
it: Metodo disabilitato

en: PayPal does not support your store currency.
it: PayPal non supporta la valuta del tuo negozio.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
it: Rimborsati %s - ID Rimborso: %s

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
it: Errore di validazione: le valute di PayPal non corrispondono (codice %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
it: Errore validazione: l'importo PayPal non corrsiponde (totale lordo %s)

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
it: Errore di convalida: risposta IPN PayPal da un indirizzo email diverso (% s).

en: IPN payment completed
it: Pagamento IPN completato

en: Payment pending: %s
it: Pagamento in attesa: %s

en: Payment %s via IPN.
it: Pagamento %s tramite IPN.

en: Payment for order #%s refunded/reversed
it: Pagamento per l'ordine n° %s rimborsato/ritornato

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
it: L'ordine #%s è stato segnato come rimborsato - Codice motivazione PayPal: %s

en: Payment for order #%s reversed
it: Rimborso per l'ordine n° %s sottoposto a procedura di reso

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
it: L'ordine #%s è stato segnato sospeso per procedura di reso in corso - Codice motivazione PayPal: %s

en: Reversal cancelled for order #%s
it: Procedura di reso annullata per l'ordine n° %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
it: Annullamento della procedura di reso per l'ordine #%s. Si prega di controllare lo stato del pagamento e di aggiornare lo stato dell'ordine di conseguenza, qui: %s

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
it: Errore di validazione. Gli importi Paypal non corrispondono (amt %s)

en: PDT payment completed
it: Pagamento PDT completato

en: Shipping via %s
it: Spedito tramite %s

en: Enable PayPal standard
it: Abilita PayPal standard

en: This controls the description which the user sees during checkout.
it: Imposta qui la descrizione che gli utenti vedranno durante il pagamento.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
it: Paga con PayPal; non puoi pagare con la tua carta di credito se non hai un account PayPal.

en: PayPal Email
it: Email PayPal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
it: Inserisci qui l'email a cui fa capo il tuo account PayPal. Questa informazione è richiesta per ricevere i pagamenti.

en: PayPal Sandbox
it: Sandbox PayPal

en: Enable PayPal sandbox
it: Abilita la Sandbox di PayPal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
it: La Sandbox di PayPal può essere utilizzata per testare i pagamenti. Devi iscriverti come sviluppatore <a href="%s">qui</a>.

en: Debug Log
it: Log debug

en: Enable logging
it: Abilita scrittura log

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
it: Log eventi PayPal, come le richieste IPN, dentro <code>%s</code>

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Receiver Email
it: Email destinatario

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
it: Se il tuo indirizzo email princiaple di PayPal &egrave; diverso dall'indirizzo inserito qui sopra, inserisci qui l'indirizzo email pricinpale del ricevente per il tuo account PayPal. Questo indirizzo viene utilizzato per validare le richieste IPN.

en: PayPal Identity Token
it: Codice Identificativo Paypal

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
it: Abilita opzionalmente "Payment Data Transfer" (Profilo > I miei strumenti di vendita > Preferenze Sito) e quindi copia qui il tuo token identificativo. Questo permetterà di verificare i pagamenti senza bisogno dell'IPN di PayPal.

en: Invoice Prefix
it: Prefisso fattura

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
it: Si prega di inserire un prefisso per i numeri di fattura. Se si utilizza il conto PayPal per più negozi assicurarsi che questo prefisso sia unico in quanto PayPal non permette ordini con lo stesso numero di fattura.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
it: Invia a Paypal informazioni di spedizione invece che di fatturazione.

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
it: PayPal abilita l'invio di un solo indirizzo. Se stai usando PayPal per le etichette di spedizione, potresti trovare preferibile  l'uso dell'indirizzo di spedizione piuttosto che quello di fatturazione.

en: Address Override
it: Sovrascrittura Indirizzo

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
it: Abilita "sovrascrittura indirizzo" per evitare che vengano modificate le informazioni di spedizione.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
it: PayPal verifica gli indirizzi, per questo abilitare questa opzione potrebbe generare errori. Si consiglia di lasciarla disabilitata.

en: Payment Action
it: Azione di pagamento

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
it: Scegli se desideri riscuotere i fondi immediatamente o solamente autorizzare il pagamento.

en: Capture
it: Riscuoti

en: Authorize
it: Autorizza

en: Page Style
it: Stile Pagina

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
it: Opzionalmente puoi indicare lo stile pagina che vuoi utilizzare. Gli stili pagina devono essere definiti dal tuo account PayPal.

en: API Credentials
it: Credenziali API

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
it: Inserisci le tue credenziali API PayPal per processari i rimborsi tramite PayPal. scopri come accedere alle tue Credenziali API PayPal %shere%s.

en: API Username
it: Nome utente API

en: Get your API credentials from PayPal.
it: Ottieni le tue credenziali API da PayPal.

en: API Password
it: Password API

en: API Signature
it: Firma API

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
it: Per favore assicurati che i dettagli della carta qui sopra siano stati inseriti correttamente e che il tuo browser supporti JavaScript.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
it: Sviluppatori: Per favore assicuratevi che non stiate includendo jQuery e che non ci siano errori JavaScript nella pagina.

en: Error creating user in Simplify Commerce.
it: Errore durante la creazione di un utente in Simplify Commerce.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
it: Ci dispiace, il totale minimo dell'ordine consentito &egrave; 0.50 per utilizzare questo metodo di pagamento.

en: Customer not found
it: Cliente non trovato

en: %s - Order #%s
it: %s - Ordine n° %s

en: Simplify payment error: %s
it: errore di pagamento Simplify: %s

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
it: Pagamento Simplify approvato (ID: %s, Codice Aut: %s)

en: Simplify payment declined
it: Pagamento Simplify rifiutato

en: Payment was declined - please try another card.
it: Il pagamento &egrave; stato rifiutato - per favore prova un'altra carta.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
it: Transazione Simplify Fallita (%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
it: %s - Pre-ordine per "%s"

en: (Order #%s)
it: (Ordine n° %s)

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
it: Il pagamento &egrave; stato rifiutato - per favore prova un'altra carta.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
it: Il pagamento &egrave; stato rifiutato da Simplify Commerce.

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
it: Fatti pagare tramite Simplify Commerce - utilizza simplify.js per creare token di carte di credito e l'SDK di Simplify Commerce. Necessita di un certificato SSL quando la sandobox &egrave; disabilitata.

en: Simplify Commerce by MasterCard
it: Simplify Commerce di Mastercard

en: Getting started
it: Inizia

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
it: Simplify Commerce &egrave; il tuo conto da venditore e metodo di pagamento tutto in uno. Scegli Simplify Commerce come tuo metodo di pagamento di WooCommerce per avere accesso ai tuoi fondi velocemente con un potente, sicuro motore di pagamento gestito da MasterCard.

en: Sign up for Simplify Commerce
it: Registrati a Simplify Commerce

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
it: Errore Simplify Commerce: Simplify Commerce necessita di PHP 5.3 o superiore. Tu stai utilizzando la versione %s.

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
it: Errore Simplify Commerce: PEr favore inserisci le tue chiavi private e pubbliche

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
it: Simplify Commerce &egrave; abilitato, ma <a href="%s">l'opzione  forza SSL</a> &egrave; disabilitata; il tuo checkout potrebbe non essere sicuro! Per favore abilita l'SSL e assicurati che il tuo server abbia un certificato SSL valido. Simply Commerce funzioner&agrave; solo in modalit&agrave; sandbox.

en: Enable Simplify Commerce
it: Abilita Simplify Commerce

en: Credit card
it: Carta di credito

en: Payment Mode
it: Metodo di Pagamento

en: Enable Hosted Payments
it: Abilita i pagamenti gestiti da terze parti

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
it: Standard mostrerà i dati della carta di credito nel tuo negozio (richiede il supporto SSL). I Pagamenti gestiti da terze parti mostreranno una finestra di dialogo Simplify Commerce (se SSL è disponibile) oppure reinderizzerà il cliente a una pagina   terze parti di Simplify Commerce (se SSL non è disponibile). %1$s Nota: I pagamenti gestiti da terze parti richiedono una nuova coppia di API Key con il con il flag per i pagamenti di terze parti selezionato. %2$s Per maggiori informazioni controlla di documenti di Simplify Commerce%3$s.

en: Hosted Payments
it: Pagamenti gestiti da terze parti

en: Modal Color
it: Colore Modale

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
it: Imposta il colore dei bottoni e dei titoli nella finestra di dialogo modale.

en: Enable Sandbox Mode
it: Abilita Modalit&agrave; Sandbox

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
it: Attiva la modalit&agrave; sandbox del metodo di pagamento utilizzando le chiavi API sandbox (non verranno addebitati pagamenti reali).

en: Sandbox Public Key
it: Chiave Pubblica Sandbox

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
it: Ottieni le tue chiavi API dal tuo account Simplify: Impostazioni > Chiavi API.

en: Sandbox Private Key
it: Chiave Privata Sandbox

en: Public Key
it: Chiave Pubblica

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
it: MODALIT&Agrave; TEST ABILITATA. Utilizza una carta test: %s

en: Expiry Month
it: Mese di Scadenza

en: Expiry Year
it: Anno di Scadenza

en: is invalid
it: non &egrave; valido

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
it: Grazie per il tuo rodine, premi sul bottone in bassi oer oagare con la tua carta di credito usando Simplify Commerce di MasterCard.

en: Pay Now
it: Paga Ora

en: Cancel order &amp; restore cart
it: Annulla ordine e ripristina carrello

en: Refund was declined.
it: Rimborso rifiutato.

en: %s - Subscription for "%s"
it: %s - Sottoscrizione per "%s"

en: Flat Rate
it: Tariffa unica

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
it: La Spedizione a Tasso Unico ti permette di applicare una tariffa fissa per la spedizione.

en: Enable this shipping method
it: Abilita questo metodo di spedizione

en: Method Title
it: Nome metodo

en: Availability
it: Disponibilità

en: All allowed countries
it: Tutte le nazioni abilitate

en: Select some countries
it: Seleziona qualche nazione

en: Shipping Class Costs
it: Costi Classi di Spedizione

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
it: Questi costi possono essere aggiunti opzionalmente in base alle %sclassi di spedizione del prodotto%s.

en: "%s" Shipping Class Cost
it: Costo Classe di Spedizione "%s"

en: No Shipping Class Cost
it: Costo Senza Classe di Spedizione

en: Calculation Type
it: Tipo di Calcolo

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
it: Per Classe: Applica la spedizione ad ogni classe di spedizione individualmente

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
it: Per Ordine: Applica la spedizione per la classe di spedizione più costosa

en: Additional Rates
it: Tariffe aggiuntive

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
it: Queste tariffe sono opzioni extra di spedizione con costi aggiuntivi (basato sul tasso unico).

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
it: Una voce per linea: Nome dell'Opzione | costi aggiuntivi [+- Percentuale] | Per tipo di costo (ordine, classe, o oggetto) Esempio: <code> Posta Raccomandata | 6.95 [+ 0.2%] | ordine</code>.

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
it: Opzione Nome | Costo aggiuntivo [+- Percentuale%] | Tipologia di costo (ordine, classe o prodotto)

en: Enable Free Shipping
it: Abilita spedizione gratuita

en: Method availability
it: Disponibilità Metodo

en: Free Shipping Requires...
it: Spedizione gratuita richiede ...

en: A valid free shipping coupon
it: Un codice promozionale spedizioni gratuite valido

en: A minimum order amount (defined below)
it: Importo minimo di ordine (definito di seguito)

en: A minimum order amount OR a coupon
it: Un importo minimo di ordine OR un codice promozionale

en: A minimum order amount AND a coupon
it: Un importo minimo di ordine AND un codice promozionale

en: Minimum Order Amount
it: Minimo ordine

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
it: Gli utenti avranno bisogno di spendere questa somma per ottenere il trasporto gratuito (se abilitato in precedenza).

en: International Flat Rate
it: Tariffa Unica Internazionale

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
it: La Spedizione Internazionale a Tasso Unico ti permette di applicare una tariffa unica per la spedizione.

en: Selected countries
it: Nazioni selezionate

en: Excluding selected countries
it: Escludi nazioni selezionate

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
it: Spedizione nazionale è un metodo semplice per spedire i prodotti nella stessa nazione.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable local delivery
it: Abilita il metodo spedizione nazionale

en: Fee Type
it: Tipo tariffa

en: How to calculate delivery charges
it: Come calcolare l'importo della spedizione

en: Fixed amount
it: Importo fisso

en: Percentage of cart total
it: Percentuale del totale carrello

en: Fixed amount per product
it: Importo fisso per prodotto

en: Delivery Fee
it: Tariffa spedizione

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
it: L'importo che vuoi addebitare per la spedizione locale. Viene ignorato se hai scelto spedizione gratuita. Lasciare in bianco per disabilitare.

en: Allowed Zip/Post Codes
it: Codici Postali Permessi

en: What zip/post codes are available for local delivery?
it: Quali Zip/C.A.P. sono disponibili per la spedizione locale?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
it: Codici separada una virgola. Accetta caratteri Jolly, per es. <code>P*</code> corrisponderà a codice postale Pe30. Accetta anche pattern, per es. <code>NG1___</code> corrisponderà a NG1 1AA ma non NG10 1 AA

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
it: Ritiro in sede è un metodo che permette ai clienti di ritirare presso la tua sede gli ordini.

en: Enable local pickup
it: Abilita ritiro in sede

en: What zip/post codes are available for local pickup?
it: Quali Zip/C.A.P. sono disponibili per il ritiro in sede?

en: Shipping costs updated.
it: Costi di spedizione aggiornati.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
it: Ordine non valido. Se si possiede un account, fare il log in e riprovare.

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
it: Le email relative agli ordini parzialmente rimborsati vengono inviate all'elenco dei destinatari quando gli ordini sono stati contrassegnati come parzialmente rimborsati.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
it: Le email relative agli ordini rimborsati vengono inviate all'elenco dei destinatari quando gli ordini sono stati contrassegnati come rimborsati.

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
it: PayPal Standard invia i clienti a PayPal per inserire le proprie informazioni di pagamento. L'IPN di PayPal richiede il supporto di fsockopen/cURL per aggiornare lo stato dell'ordine dopo il pagamento. Controlla la pagina dello %sstato del sistema%s per maggiori dettagli.

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
it: Le email relative agli ordini cancellati vengono inviate all'elenco dei destinatari quando gli ordini sono stati contrassegnati come cancellati (se erano precedentemente in elaborazione o in attesa).

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
it: Inserisci un costo (imposte escl.) o la somma, es. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: View template
it: Visualizza template

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
it: Supporta i seguenti segnaposto: <code>[qty]</code> = numero di articoli, <code>[cost]</code> = costo degli articoli, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Aliquota d'imposta.

en: Invalid webhook delivery ID
it: L'ID del codice promozionale per le spedizioni non è valido

en: Invalid webhook delivery
it: Codice promozionale per la spedizione non è valido

en: Consumer Key is missing
it: Persa la Consumer Key

en: Consumer Secret is missing
it: Perso il Consumer Secret

en: Invalid product SKU
it: SKU prodotto non valido

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
it: Ci dispiace, c'&egrave; stato un problema durante la rimozione di questo codice promozionale.

en: Sorry, your session has expired.
it: Spiacente, la sessione &egrave; scaduta.

en: Return to homepage
it: Torna alla Pagina Principale

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
it: Nessun prodotto ha avuto lo stock ridotto - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
it: Scorta dell'articolo #%s aumentata da %s a %s.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
it: Nessun prodotto ha avuto lo stock aumentato - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: Value
it: Valore

en: Invalid refund amount
it: Cifra rimborso non valida

en: Refund failed
it: Rimborso fallito

en: Description is missing.
it: Descrizione mancante.

en: User is missing.
it: Utente mancante.

en: Permissions is missing.
it: Permessi mancanti.

en: API Key updated successfully.
it: Chiavi API aggiornate con successo.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
it: Chiave API generata con successo. Assicurati di copiare le tue nuove chiavi API ora. Non potrai accedere per vederle ancora!

en: Dismiss this notice.
it: Rimuovi questo avviso

en: Create webhooks
it: Crea webhook

en: Create coupons
it: Crea codici promozionali

en: Create customers
it: Crea clienti

en: Create orders
it: Crea ordini

en: Create products
it: Crea prodotti

en: View and manage coupons
it: Guarda e gestisci i codici promozionali

en: View and manage customers
it: Guarda e gestisci i clienti

en: View and manage orders and sales reports
it: Guarda e gestisci gli ordini e i rapporti di vendita

en: View and manage products
it: Guarda e gestisci i prodotti

en: The %s is not a valid URL
it: %s non è un indirizzo valido

en: The callback_url need to be over SSL
it: callback_url necessita l'SSL

en: %s - API %s (created on %s at %s).
it: %s - API %s (creata il %s alle %s).

en: API disabled!
it: API disabilitata!

en: Invalid nonce verification
it: Verifica nonce non valida

en: You do not have permissions to access this page!
it: Non hai i permessi per accedere a questa pagina

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Error 404
it: Errore 404

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
it: Prodotti taggati &ldquo;%s&rdquo;

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
it: Articoli taggati &ldquo;%s&rdquo;

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
it: Risultati di ricerca per &ldquo;%s&rdquo;

en: Page %d
it: Pagina %d

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
it: %s &egrave; stato rimosso dal tuo carrello perch&eacute; non pu&ograve; pi&ugrave; essere comprato. Per favore contattaci se vuoi assistenza.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
it: Un prodotto non pi&ugrave; disponibile &egrave; stato rimosso dal tuo carrello.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" a magazzino per soddisfare la vostra richiesta. Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" in magazzino per soddisfare la tua richiesta (%s in magazzino). Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" disponibili per completare ora il tuo ordine. Per favore riprova tra %d minuti, oppure modifica il tuo carrello e riprova. Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
it: Get cart non deve essere richiamata prima dell'azione wp_loaded.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
it: Non puoi aggiungere un ulteriore &quot;%s&quot; nel carrello.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
it: Siamo spiacenti, questo articolo non può essere acquistato.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
it: Non puoi aggiungere &quot;%s&quot; al carrello perché il prodotto è esaurito.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
it: Non puoi aggiungere questa quantità di &quot;%s&quot; al carrello perché le scorte di magazzino non sono sufficienti. (disponibili %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
it: Non puoi aggiungere questo quantitativo al carrello &mdash; ne abbiamo %s a magazzino e ne hai già %s nel tuo carrello.

en: Account username
it: Nome utente dell'account

en: Account password
it: Password dell'account

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
it: Errore %s: Impossibile creare l'ordine. Per favore riprova.

en: We were unable to process your order, please try again.
it: Non siamo riusciti a processare il tuo ordine, per favore riprova.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
it: Spiacenti, la tua sessione è scaduta. <a href="%s" class="wc-backward">Torna alla homepage</a>

en: is a required field.
it: è un campo obbligatorio.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
it: Inserire un CAP valido.

en: is not a valid phone number.
it: non è un numero di telefono valido.

en: is not a valid email address.
it: non è un indirizzo email valido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
it: non è valido. Per favore, inserire uno dei seguenti:

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
it: Devi accettare i nostri Termini e Condizioni.

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
it: Sfortunatamente <strong>non spediamo in %s</strong> Per favore inserisci un indirizzo di spedizione alternativo.

en: Invalid shipping method.
it: Metodo di spedizione non valido.

en: Invalid payment method.
it: Metodo di pagamento non valido.

en: Please rate the product.
it: Per favore, vota il prodotto.

en: to the
it: al

en: to
it: a

en: the
it: il

en: VAT
it: IVA

en: (incl. VAT)
it: (IVA inc.)

en: (ex. VAT)
it: (IVA esc.)

en: Company Name
it: Ragione sociale

en: Town / City
it: Città

en: State / County
it: Provincia

en: Postcode / Zip
it: CAP

en: Suburb
it: Borgo

en: District
it: Distretto

en: Province
it: Provincia

en: Canton
it: Cantone

en: Region
it: Regione

en: Town / District
it: Città

en: County
it: Regione

en: Prefecture
it: Prefettura

en: Municipality
it: Municipio

en: Zip
it: CAP

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Coupon code applied successfully.
it: Codice promozionale applicato con successo.

en: Coupon code removed successfully.
it: Codice promozionale rimosso con successo.

en: Coupon is not valid.
it: Codice promozionale non valido.

en: Coupon "%s" does not exist!
it: Il codice promozionale "%s" non è valido!

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
it: Spiacenti, sembra che il codice promozionale "%s" non sia valido, per questo è stato rimosso dall'ordine.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
it: Spiacenti, sembra che il codice promozionale "%s" non sia assegnato a te, quindi è stato rimosso dall'ordine.

en: Coupon code already applied!
it: Codice promozionale già applicato!

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
it: Spiacenti, il codice promozionale "%s" è già stato usato e non può essere usato in combinazione con altri coupon.

en: Coupon usage limit has been reached.
it: Il limite di utilizzo del codice promozionale è stato raggiunto.

en: This coupon has expired.
it: Questo codice promozionale è scaduto.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
it: Per utilizzare questo codice promozionale, la spesa minima è %s.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
it: La spesa massima per questo codice promozionale &egrave; %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
it: Spiacenti, il codice promozionale non è applicabile al contenuto del tuo carrello.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
it: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non &egrave; applicabile ai prodotti: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
it: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non &egrave; applicabile alle categorie: %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
it: Siamo spiacenti, questo codice promozionale non vale per gli articoli in saldo.

en: Coupon does not exist!
it: Codice promozionale non esistente!

en: Please enter a coupon code.
it: Per favore, inserire un codice promozionale

en: Invalid download link.
it: Link per il download non valido.

en: Invalid order.
it: Ordine non valido.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
it: Spiacenti, hai raggiunto il limite di download per questo file

en: Sorry, this download has expired
it: Spiacenti, il download è scaduto.

en: You must be logged in to download files.
it: Devi accedere all\'area riservata per scaricare i file.

en: Login
it: Accedi

en: Log in to Download Files
it: Accedi per scaricare i file

en: This is not your download link.
it: Questo link di download non ti appartiene.

en: No file defined
it: Nessun file definito

en: File not found
it: File non trovato

en: Go to homepage
it: Vai alla homepage

en: Note
it: Nota

en: Customer details
it: Dettagli cliente

en: Your details
it: Dettaglio:

en: Product low in stock
it: Pochi pezzi a magazzino

en: %s is low in stock.
it: %s &egrave; quasi esaurito.

en: There are %d left
it: Ce ne sono %d rimanenti

en: Product out of stock
it: Il prodotto non è disponibile a magazzino

en: %s is out of stock.
it: %s non è disponibile a magazzino.

en: Product Backorder
it: Prenotazione Prodotto

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
it: %s unità di %s sono in approvvigionamento nell'ordine n° %s.

en: Address changed successfully.
it: Indirizzo modificato correttamente.

en: Please provide a valid email address.
it: Per favore fornisci un indirizzo email valido.

en: This email address is already registered.
it: Questo indirizzo email è già registrato.

en: Your current password is incorrect.
it: La password attuale non è corretta.

en: Please fill out all password fields.
it: Si prega di riempire tutti i campi "password"

en: Please enter your current password.
it: Si prega d'inserire l'attuale password.

en: Please re-enter your password.
it: Per favore reinserisci la password.

en: New passwords do not match.
it: Le nuove password non corrispondono

en: Account details changed successfully.
it: I dettagli dell'account sono stati cambiati con successo.

en: Payment method added.
it: Aggiunto mezzo di pagamento.

en: %s removed. %sUndo?%s
it: %s rimosso. %sAnnulla?%s

en: You can only have 1 %s in your cart.
it: Puoi avere solo 1 %s nel tuo carrello.

en: Cart updated.
it: Carrello aggiornato.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
it: Gli articoli del tuo precedente ordine sono stati inseriti nel carrello.

en: Order cancelled by customer.
it: Ordine cancellato dal cliente.

en: Your order was cancelled.
it: Il tuo ordine è stato cancellato.

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
it: Il tuo ordine non può essere cancellato. Per favore contattaci se vuoi assistenza.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
it: Per favore, scegli la quantità di articoli che vuoi inserire nel carrello&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
it: Per favore, scegli un prodotto da aggiungere al carrello&hellip;

en: %s is a required field | %s are required fields
it[0]: è un campo obbligatorio
it[1]: sono campi obbligatori

en: Please choose product options&hellip;
it: Scegliere una caratteristica per il prodotto&hellip;

en: Error
it: Errore

en: Username is required.
it: Il nome utente è obbligatorio.

en: Password is required.
it: Password obbligatoria.

en: A user could not be found with this email address.
it: Non è stato trovato alcun utente con questo indirizzo email.

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
it: Sei ora loggato come <strong>%s</strong>

en: Please enter your password.
it: Inserisci la tua password.

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Anti-spam field was filled in.
it: il campo anti-spam è stato compilato.

en: Please select a rating
it: Si prega di dare una valutazione.

en: Error processing checkout. Please try again.
it: Errore durante l'acquisto. Per favore ritenta

en: required
it: obbligatorio

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
it: Spiacenti, nessun prodotto combacia con la vostra scelta. Si prega di scegliere una combinazione diversa.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
it: Spiacenti, questo prodotto non è disponibile. Per favore scegli un'altra combinazione.

en: Shop Manager
it: Gestore Negozio

en: View WooCommerce Settings
it: Visualizza Impostazioni Woocommerce

en: View WooCommerce Documentation
it: Visualizza Documentazione Woocommerce

en: View WooCommerce API Docs
it: Visualizza la Documentazione delle API di WooCommerce

en: API Docs
it: Documentazione API

en: Visit Premium Customer Support Forum
it: Visita il forum Premium di assistenza clienti

en: Premium Support
it: Supporto premium

en: Failed to install/update the translation:
it: Impossibile installare/aggiornare la traduzione:

en: Seems you don't have permission to do this!
it: Sembra che tu non abbia i permessi per fare questo!

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
it: Errore di autenticazione durante l'aggiornamento della traduzione. Per favore prova di nuovo o configura le tue %sCostanti di Aggiornamento%s.

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
it: Siamo spiacenti ma non ci sono traduzioni disponibili per la tua lingua =/

en: Translations installed/updated successfully!
it: Traduzione installata/aggiornata correttamente!

en: (Includes %s)
it: (Include %s)

en: Product Category
it: Categorie prodotto

en: Search Product Categories
it: Cerca categorie prodotto

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie

en: Parent Product Category
it: Categoria Prodotto Genitore

en: Parent Product Category:
it: Categoria Prodotto Genitore:

en: Edit Product Category
it: Modifica Categoria Prodotto

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Categoria Prodotto

en: New Product Category Name
it: Nuovo Nome Categoria Prodotto

en: Product Tag
it: Tag prodotto

en: Search Product Tags
it: Cerca Tag Prodotto

en: All Product Tags
it: Tutti i Tag Prodotto

en: Edit Product Tag
it: Modifica Tag Prodotto

en: Update Product Tag
it: Aggiorna Tag Prodotto

en: Add New Product Tag
it: Nuovo Tag Prodotto

en: New Product Tag Name
it: Nuovo nome Tag Prodotto

en: Popular Product Tags
it: Tag Prodotto Popolari

en: Separate Product Tags with commas
it: Separa i Tag Prodotto con virgole

en: Add or remove Product Tags
it: Aggiungi o rimuovi Tag Prodotto

en: Choose from the most used Product tags
it: Scegli tra i Tag Prodotto pi&ugrave; utilizzati

en: No Product Tags found
it: Nessun Tag Prodotto trovato

en: Shipping Class
it: Classe Spedizione

en: Search Shipping Classes
it: Cerca Classi Spedizione

en: All Shipping Classes
it: Tutte le Classi Spedizione

en: Parent Shipping Class
it: Classe Spedizione Genitore

en: Parent Shipping Class:
it: Classe Spedizione Genitore:

en: Edit Shipping Class
it: Modifica Classe Spedizione

en: Update Shipping Class
it: Aggiorna Classe Spedizione

en: Add New Shipping Class
it: Aggiungi Classe Spedizione

en: New Shipping Class Name
it: Nuovo Nome Classe Spedizione

en: Search %s
it: Cerca %s

en: All %s
it: Tutti %s

en: Parent %s
it: Genitore %s

en: Parent %s:
it: Genitore %s:

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: New %s
it: Nuovo %s

en: Add Product
it: Aggiungi prodotto

en: Add New Product
it: Aggiungi prodotto

en: Edit Product
it: Modifica prodotto

en: New Product
it: Nuovo prodotto

en: Search Products
it: Cerca prodotti

en: No Products found
it: Nessun prodotto trovato.

en: No Products found in trash
it: Nessun prodotto nel cestino.

en: Parent Product
it: Prodotto genitore

en: Product Image
it: Immagine prodotto

en: Set product image
it: Immagine prodotto

en: Remove product image
it: Rimuovi immagine

en: Use as product image
it: Usa come immagine prodotto

en: This is where you can add new products to your store.
it: Qui è dove puoi aggiungere nuovi prodotti al tuo negozio.

en: Add Order
it: Aggiungi ordine

en: Add New Order
it: Aggiungi nuovo ordine

en: Edit Order
it: Modifica ordine

en: New Order
it: Nuovo ordine

en: Search Orders
it: Cerca ordini

en: No Orders found
it: Nessun ordine trovato.

en: No Orders found in trash
it: Nessun ordine nel cestino.

en: Parent Orders
it: Ordine Genitore

en: This is where store orders are stored.
it: Qui è dove sono salvati gli ordini.

en: Refunds
it: Rimborsi

en: Coupon
it: Codice promozionale

en: Add Coupon
it: Aggiungi codice promozionale

en: Add New Coupon
it: Aggiungi nuovo codice promozionale

en: Edit Coupon
it: Modifica codice promozionale

en: New Coupon
it: Nuovo codice promozionale

en: Search Coupons
it: Cerca codici promozionali

en: No Coupons found
it: Nessun codice promozionale trovato.

en: No Coupons found in trash
it: Nessun codice promozionale nel cestino.

en: Parent Coupon
it: Genitore del codice promozionale

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
it: Qui è dove puoi aggiungere nuovi codici promozionali che i clienti possono utilizzare nel tuo negozio.

en: Add New Webhook
it: Aggiungi Nuovo Webhook

en: Edit Webhook
it: Modifica Webhook

en: New Webhook
it: Nuovo Webhook

en: No Webhooks found
it: Nessun Webhook trovato

en: No Webhooks found in trash
it: Nessun Webhook trovato nel cestino

en: Parent Webhook
it: Webhook Genitore

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Pagamento in attesa <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Pagamento in Attesa <span class="count">(%s)</span>

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
it[0]: In lavorazione <span class="count">(%s)</span>
it[1]: In lavorazione <span class="count">(%s)</span>

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
it[0]: In attesa <span class="count">(%s)</span>
it[1]: In attesa <span class="count">(%s)</span>

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Completato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Completati <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cancellato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cancellati <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Rimborsato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Rimborsati <span class="count">(%s)</span>

[ctx: placeholder]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
it: Note sull'ordine, ad esempio richieste particolari per la consegna.

[ctx: placeholder]
en: Street address
it: Indirizzo

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
it: Appartamento, suite, unità, etc. (opzionale)

[ctx: Page slug]
en: shop
it: negozio

[ctx: Page slug]
en: cart
it: carrello

[ctx: Page slug]
en: my-account
it: mio-account

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
it: Tag

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
it: Classi Spedizione

[ctx: Admin menu name]
en: Products
it: Prodotti

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
it: Codici promozionali

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
it: Webhook

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
it: In attesa di pagamento

[ctx: Order status]
en: Processing
it: In lavorazione

[ctx: Order status]
en: On Hold
it: In attesa

[ctx: Order status]
en: Completed
it: Completato

[ctx: Order status]
en: Cancelled
it: Cancellato

[ctx: Order status]
en: Refunded
it: Rimborsato

[ctx: Order status]
en: Failed
it: Fallito

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
it: Si è verificato un errore nella richiesta e non siamo stati in grado di inviare i dati del consumatore

en: Invalid scope %s
it: Permesso %s non valido

en: (incl. tax)
it: (imposte incluse)

en: (ex. tax)
it: (imposte escluse)

en: View customers
it: Visualizza clienti

en: View coupons
it: Visualizza codici promozionali

en: View orders and sales reports
it: Visualizza ordini e rapporti di vendita

en: View Cart
it: Visualizza carrello

en: View products
it: Visualizza prodotti

en: View Product
it: Visualizza prodotto

en: View Coupons
it: Visualizza codici promozionali

en: View Coupon
it: Visualizza codice promozionale

en: View Webhook
it: Visualizza webhook

en: View Webhooks
it: Visualizza webhook

en: Coupon has been removed.
it: Il codice promozionale è stato rimosso.

en: Understanding the Status Report
it: Comprendere il Report di Stato

en: Copy for Support
it: Copia per il Supporto

en: WordPress Environment
it: Ambiente WordPress

en: The URL of your site's homepage.
it: L'URL della home del tuo sito.

en: The root URL of your site.
it: L'URL della radice del tuo sito.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
it: La versione di WooCommerce installata sul tuo sito.

en: Log Directory Writable
it: Cartella Log Scrivibile

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
it: Molte estensioni di Woocommere possono scrivere dei log per facilitare il debug dei problemi. Per funzionare, la cartella deve avere i permessi di scrittura.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
it: Per consentire i log, rendete <code>%s</code> accessibile in scrittura o definite un valore di <code>WC_LOG_DIR</code> personalizzato.

en: The version of WordPress installed on your site.
it: La versione di WordPress installata sul tuo sito.

en: WP Multisite
it: WP Multisito

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
it: Se avete o meno abilitato Wordpress Multisite.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
it: La quantità massima di memoria (RAM) che il vostro sito può occupare ad ogni richiesta.

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
it: %s - Raccomandiamo di impostare almeno 64MB di memoria. <a href="%s" target="_blank">Come aumentare la memoria allocata di PHP (in inglese)</a>

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
it: Mostra se Wordpress è o meno in modalità Debug

en: Language
it: Lingua

en: The current language used by WordPress. Default = English
it: La lingua corrente di Wordpress. Predefinito = Inglese

en: Server Environment
it: Ambiente Server

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
it: Informazioni sul server web che attualmente ospita il vostro sito.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
it: La versione di PHP installata sul tuo server.

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
it: %s - Raccomandiamo di usare la versione 5.4 o successiva di PHP. <a href="%s" target="_blank">Come aggiornare la vostra versione di PHP (in inglese)</a>

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
it: Non posso determinare la versione di PHP perchè la funzione phpversion() non esiste.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
it: La dimensione massima di una richiesta POST.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
it: Il tempo ( in secondi ) che il tuo sito impiega per una singola operzione prima del time-out (per evitare server lookup)

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
it: Il numero massimo di variabili che il tuo server usa per una singola funzione per evitare overload.

en: SUHOSIN Installed
it: SUHOSIN Installato

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
it: Suhonsin è un sistema di protezione avanzato per installazioni PHP. È stato progettato per proteggere i tuoi server sia contro una serie di problemi ben noti delle applicazioni PHP e sia contro potenziali vulnerabilità all'interno di queste applicazioni o all'interno dello stesso nucleo di PHP. Se abilitato sul tuo server, Suhosin potrebbe dover essere configurato per aumentare il limite dei dati inviati.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
it: La versione di MySQL installata sul tuo server.

en: Max Upload Size
it: Dimensione massima per l'upload

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
it: La dimensione massima di un file che può essere caricato sulla tua installazione Wordpress.

en: Default Timezone is UTC
it: l fuso orario predefinito è UTC

en: The default timezone for your server.
it: l fuso orario predefinito del tuo server.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
it: Il fuso orario predefinito è %s - Dovrebbe essere UTC

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
it: I servizi di pagamento possono usare cURL per comunicare con i server al fine di autorizzare i pagamenti, altri plugin possono usare per comunicare con servizi in remoto.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
it: Il server non ha né fsockopen né cURL abilitati - PayPal IPN ed altri script che comunicano con gli altri server non funzioneranno. Rivolgersi al fornitore di hosting.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
it: Alcuni webservice per le spedizioni utilizzano SOAP per ottenere informazioni da server remoti. Per esempio le quotazioni in tempo reale di FedEx richiedono che SOAP sia installato.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
it: Il server non ha la classe <a href="%s">SOAP Client</a> abilitata – alcuni plugin di gateway che utilizzano SOAP potrebbero non funzionare come previsto.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
it: Le email in HTML/Multipart utilizzano DOMDocument per generare il codice CSS in linea nei template.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
it: Il vostro server non ha la classe <a href="%s">DOMDocument</a> abilitata.  Le email HTML/Multipart ed alcune estensioni non funzionano senza DOMDocument.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
it: GZip (gzopen) viene utilizzato per aprire il database GEOIP di MaxMind.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
it: Il vostro server non supporta la funzione <a href="%s">gzopen</a>. È richiesta per utilizzare il database GeoIP di MaxMind. Al suo posto verranno utilizzate le API fallback per la geolocalizzazione.

en: Remote Post
it: POST remoto

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
it: Paypal utilizza questo metodo di comunicazione quando si riceve il risultato della transazione.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
it: Chiamata wp_remote_post() fallita. PayPal IPN non funziona col vostro server. Contattate il vostro fornitore di hosting.

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Status code: %s
it: Codice Stato: %s

en: Remote Get
it: GET remoto

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
it: I plugin di WooCommerce possono utilizzare questo metodo di comunicazione quando controllano gli aggiornamenti.

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
it: Chiamata wp_remote_get() fallita. WooCommerce plugin updater non funziona col vostro server. Contattate il vostro fornitore di hosting.

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
it: La versione di WooCommerce per cui il tuo database &egrave; formattato. Questa dovrebbe essere la stessa versione di WooCommerce.

en: Table does not exist
it: La tabella non esiste

en: Active Plugins
it: Attiva Plugins

en: Visit plugin homepage
it: Visita homepage plugin

en: Network enabled
it: Abilitato sul Network

en: Force SSL
it: Forza SSL

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
it: Il tuo sito forza un Certificato SSL per le transazioni?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
it: Quale valuta viene mostrata nel negozio ed in quale valuta i gateway ottengono i pagamenti.

en: The position of the currency symbol.
it: La posizione del simbolo della valuta.

en: The thousand separator of displayed prices.
it: Il separatore delle migliaia per i prezzi esposti.

en: The decimal separator of displayed prices.
it: Il separatore dei decimali per i prezzi esposti.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
it: Il numero di cifre decimali mostrate nei prezzi esposti.

en: API Enabled
it: API Abilitate

en: Does your site have REST API enabled?
it: Il tuo sito ha le REST API abilitate?

en: API Version
it: Versione API

en: What version of the REST API does your site use?
it: Quale versione delle REST API usa il tuo sito?

en: WC Pages
it: WC Pagine

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
it: Indirizzo URL della vostra homepage del negozio WooCommerce (con insieme l'ID della pagina).

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
it: Indirizzo URL della vostra pagina "Carrello" nel negozio WooCommerce (con insieme l'ID della pagina).

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
it: Indirizzo URL della vostra pagina "Checkout" nel negozio WooCommerce (con insieme l'ID della pagina).

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
it: Indirizzo URL della vostra pagina "Mio Account" nel negozio WooCommerce (con insieme l'ID della pagina).

en: Page not set
it: La pagina non è impostata

en: Page does not exist
it: La pagina non esiste

en: Page does not contain the shortcode: %s
it: La pagina non contiene lo shortcode: %s

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
it: Una lista di termini tassonomici che possono essere utilizzati riguardo lo stato di ordini e/o prodotti.

en: Product Types
it: Tipi prodotto

en: Theme
it: Tema

en: The name of the current active theme.
it: Il nome del tema attualmente attivo.

en: Version
it: Versione

en: The installed version of the current active theme.
it: La versione installata del tema attualmente attivo.

en: %s is available
it: %s è disponibile

en: Author URL
it: URL Autore

en: The theme developers URL.
it: L'URL degli sviluppatori del tema.

en: Child Theme
it: Tema Figlio

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
it: Mostra se il tema attuale &egrave; un child theme o meno.

en: Parent Theme Name
it: Nome Tema Genitore

en: The name of the parent theme.
it: Il nome del tema padre

en: Parent Theme Version
it: Versione Tema Genitore

en: The installed version of the parent theme.
it: La versione del tema genitore installato.

en: Parent Theme Author URL
it: URL Autore Tema Genitore

en: The parent theme developers URL.
it: L'URL degli sviluppatori del tema genitore.

en: WooCommerce Support
it: Supporto WooCommerce

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
it: Mostra se il tema attualmente attivo dichiara o meno il supporto per WooCommerce.

en: Not Declared
it: Non Dichiarato

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
it: Questa sezione mostra tutti i gile che sovrascrivono i template predefiniti di WooCommerce.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
it: <code>%s</code> versione <strong style="color:red">%s</strong> il file non è aggiornato. La versione di base è %s

en: Overrides
it: Sovrascrivi

en: Learn how to update outdated templates
it: Impara come aggiornare i template scaduti

en: Tools
it: Strumenti

en: Shipping Debug Mode
it: Modalit&agrave; Debug Spedizione

en: This tool will disable shipping rate caching.
it: Questo strumento disabiliter&agrave; la cache delle tasse di spedizione.

en: Template Debug Mode
it: Modalità Debug Template

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
it: Abilitando questa casella si disabiliteranno gli override del template per tutti gli amministratori loggati.

en: Remove All Data
it: Rimuovi Tutti i Dati

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
it: Questo strumento rimuove tutti i dati di WooCommerce, dei Prodotti e degli Ordini quando viene usato il collegamento "Cancella" nella pagina dei plugin.

en: Logs
it: Log

en: Save changes
it: Salva Modifiche

en: — No Change —
it: — Nessun Cambiamento —

en: Change to:
it: Cambia a:

en: Increase by (fixed amount or %):
it: Aumentare di (importo fisso o %):

en: Decrease by (fixed amount or %):
it: Diminuire di (importo fisso o %):

en: Enter price (%s)
it: Inserisci prezzo (%s)

en: Sale
it: Sconto

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
it: Riduci il prezzo normale per (ammontare fisso o %):

en: Enter sale price (%s)
it: Inserisci prezzo in saldo (%s)

en: L/W/H
it: L/L/A

en: Length (%s)
it: Lunghezza (%s)

en: Width (%s)
it: Larghezza (%s)

en: Height (%s)
it: Altezza (%s)

en: Visibility
it: Visibilità

en: Catalog &amp; search
it: Catalogo &amp; ricerca

en: Backorders?
it: Ordini arretrati?

en: Sold Individually?
it: Spedire individualmente?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
it: <strong>Benvenuti in WooCommerce</strong> &#8211; Sei quasi pronto per iniziare a vendere :)

en: Run the Setup Wizard
it: Lancia il Setup Wizard

en: Skip Setup
it: Salta Configurazione

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
it: <strong>Il tuo tema (%s) contiene copie non aggiornare di alcuni dei template di WooCommerce.</strong> Questi file potrebbero necessitare di un aggiornamento per assicurare la compatibilità con la versione attuale di WooCommerce. Puoi vedere quali file non sono aggiornati dalla pagina dello %sstato del sistema%s. Se hai dubbi, controlla insieme all'autore del tema.

en: Learn More About Templates
it: Impara di Pi&ugrave; Sui Template

en: Hide This Notice
it: Nascondi Questo Avviso

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
it: <strong>Il tuo tema non dichiara il supporto per WooCommerce</strong> &#8211; Per favore leggi la nostra guida all'%sintegrazione%s o dai un'occhiata al nostro tema %Storefront%s che è completamente gratuita e disegnato appositamente per essere utilizzato con WooCommerce.

en: Read More About Storefront
it: Scopri di Pi&ugrave; Su Storefront

en: No, do not bother me again
it: No, non annoiarmi ancora

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
it: <strong>Sono disponibile traduzioni di WooCommerce</strong> &#8211; Installa o aggiorna la tua traduzione <code>%s</code> alla versione <code>%s</code>.

en: Update Translation
it: Aggiorna Traduzione

en: Force Update Translation
it: Forza Aggiornamento Traduzione

en: Hide This Message
it: Nascondi Questo Messaggio

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
it: <strong>Aggiornamento dei Dati di WooCommerce Necessario</strong> &#8211; Dobbiamo solo aggiornare la tua installazione all'ultima versione

en: Run the updater
it: Eseguire il programma di aggiornamento

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it: Si raccomanda vivamente di eseguire il backup del database prima di procedere. Sei sicuro di eseguire il programma di aggiornamento adesso?

en: Custom:
it: Personalizzato:

[ctx: Version info]
en: %s is available
it: %s è disponibile

[ctx: Page setting]
en: Cart
it: Carrello

[ctx: Page setting]
en: Checkout
it: Cassa

[ctx: Page setting]
en: My Account
it: Il mio account

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
it: Modifica pagina %s

en: Consumer Secret is invalid
it: Il Consumer Secret non è valido

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
it: API WooCommerce. Usa una chiave consumer nel campo nome utente e un secret consumer nel campo password

en: %s parameter is missing
it: Perso il parametro %s

en: Consumer Key is invalid
it: La Consumer Key non è valida

en: API user is invalid
it: API utente non valida

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
it: Firma non valida - impossibile ordinare i parametri

en: Invalid Signature - signature method is invalid
it: Firma non valida - il metodo di segnatura non è valido

en: Invalid Signature - provided signature does not match
it: Firma non valida - la firma fornita non corrisponde

en: Invalid timestamp
it: Timestamp non valido

en: Invalid nonce - nonce has already been used
it: Numero temporaneo non valido - il numero è gia stato usato

en: The API key provided does not have read permissions
it: La chiave API fornita non possiede i permessi di lettura

en: The API key provided does not have write permissions
it: La chiave API fornita non possiede i permessi di scrittura

en: Invalid coupon ID
it: ID del codice promozionale non valido

en: You do not have permission to read the coupons count
it: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei codici promozionali

en: Invalid coupon code
it: Codice promozionale non valido

en: You do not have permission to create coupons
it: Non hai i permessi necessari per creare codici promozionali

en: Missing parameter %s
it: Parametro mancante %s

en: The coupon code already exists
it: Il codice promozionale esiste gi&agrave;

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
it: Tipo di codice promozionale non valido - il tipo di codice promozionale deve essere uno qualunque di questi: %s

en: Failed to update coupon
it: Impossibile aggiornare il codice promozionale

en: Unable to accept more than %s items for this request
it: Impossibile accettare pi&ugrave; di %s elementi per questa richiesta

en: Invalid customer Email
it: Indirizzo email cliente non valido

en: You do not have permission to read the customers count
it: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei clienti

en: You do not have permission to create this customer
it: Non hai il permesso di creare questo cliente

en: Invalid customer ID
it: ID cliente non valido

en: Invalid customer
it: Cliente non valido

en: You do not have permission to read this customer
it: Non hai il permesso di vedere questo cliente

en: You do not have permission to edit this customer
it: Non hai il permesso di modificare questo cliente

en: You do not have permission to delete this customer
it: Non hai il permesso di cancellare questo cliente

en: JSONP support is disabled on this site
it: Il supporto JSONP è disabilitato su questo sito

en: The JSONP callback function is invalid
it: La funzione callback di JSONP non è valida

en: You do not have permission to read the orders count
it: Non hai il permesso di vedere il conteggio degli ordini

en: You do not have permission to create orders
it: Non hai i permessi necessari per creare ordini

en: Customer ID is invalid
it: ID Cliente non valido

en: Cannot create order: %s
it: Impossibile creare l'ordine: %s

en: Payment method ID and title are required
it: L'ID e il titolo del metodo di pagamento sono obbligatori

en: Provided order currency is invalid
it: La valuta fornita per l'ordine non &egrave; valida

en: Order ID is invalid
it: ID ordine non valido

en: Order item ID is required
it: L'ID dell'elemento dell'ordine &egrave; obbligatorio

en: Order item ID provided is not associated with order
it: L'ID dell'elemento dell'ordine fornito non &egrave; associato all'ordine

en: Product ID or SKU is required
it: ID Prodotto o COD. obbligatorio

en: Product ID provided does not match this line item
it: L'ID prodotto fornito non combacia con questo elemento

en: The product variation is invalid
it: Variazione del prodotto non valida

en: Product is invalid
it: Prodotto non valido

en: Product quantity must be a positive float
it: La quantit&agrave; del prodotto deve essere un numero decimale positivo

en: Product quantity is required
it: La quantit&agrave; del prodotto &egrave; obbligatoria

en: Cannot create line item, try again
it: Impossibile creare la line per l'elemento, riprova

en: Cannot update line item, try again
it: Impossibile aggiornare la linea dell'elemento, riprova

en: Shipping total must be a positive amount
it: Il totale della spedizione deve essere una somma positiva

en: Shipping method ID is required
it: ID metodo di spedizione obbligatorio

en: Cannot create shipping method, try again
it: Impossibile creare il metodo di spedizione, riprova

en: Cannot update shipping method, try again
it: Impossibile aggiornare il metodo di spedizione, riprova

en: Fee title is required
it: Titolo della tariffa obbligatorio

en: Cannot create fee, try again
it: Impossibile creare la tariffa, riprova

en: Cannot update fee, try again
it: Impossibile aggiornare la tariffa, riprova

en: Coupon discount total must be a positive amount
it: Il totale sconto del codice promozionale deve essere una cifra positiva

en: Coupon code is required
it: Codice promozionale obbligatorio

en: Cannot create coupon, try again
it: Impossibile creare il codice promozionale, riprova

en: Cannot update coupon, try again
it: Impossibile aggiornare il codice promozionale, riprova

en: Invalid order note ID
it: ID nota ordine non valido

en: An order note with the provided ID could not be found
it: Impossibile trovare una nota ordine con l'ID fornito

en: You do not have permission to create order notes
it: Non hai i permessi necessari per creare note ordine

en: Order note is required
it: Nota ordine obbligatoria

en: Cannot create order note, please try again
it: Impossibile creare la nota dell'ordine, riprova

en: The order note ID provided is not associated with the order
it: L'ID della nota dell'ordine fornito non &egrave; associato con l'ordine

en: This order note cannot be deleted
it: Quest ordine non pu&ograve; essere eliminato

en: Permanently deleted order note
it: Nota ordine cancellata permanentemente

en: Invalid order refund ID
it: ID rimborso ordine non valido

en: An order refund with the provided ID could not be found
it: Impossibile trovare un rimborso ordine con l'ID fornito

en: You do not have permission to create order refunds
it: Non hai i permessi necessari per creare rimborsi ordine

en: Refund amount is required
it: Cifra rimborso obbligatoria

en: Refund amount must be positive
it: La cifra del riborso deve essere positiva

en: Cannot create order refund, please try again
it: Impossibile creare il rimborso dell'ordine, per favore riprova

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
it: Errore durante la creazione del rimborso utilizzando le API del metodo di pagamento

en: The order refund ID provided is not associated with the order
it: L'ID del rimborso dell'ordine fornito non &egrave; associato con l'ordine

en: You do not have permission to read the products count
it: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei prodotti

en: You do not have permission to create products
it: Non hai i permessi necessari per creare prodotti

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
it: Tipo di prodotto non valido - il tipo di prodotto deve essere uno qualunque di questi: %s

en: You do not have permission to read product categories
it: Non hai i permessi necessari per leggere le categorie prodotto

en: Invalid product category ID
it: ID categoria prodotto non valido

en: A product category with the provided ID could not be found
it: Impossibile trovare una categoria di prodotto con l'ID fornito

en: The SKU already exists on another product
it: Lo SKU &egrave; associato ad un altro prodotto

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Invalid URL %s
it: URL non valido %s

en: Error getting remote image %s
it: Errore durante il recupero dell'immagine remota %s

en: Zero size file downloaded
it: Scaricato file con dimensione pari a zero

en: You do not have permission to read product attributes
it: Non hai i permessi necessari per leggere gli attributi del prodotto

en: Invalid product attribute ID
it: ID attributo prodotto non valido

en: A product attribute with the provided ID could not be found
it: Impossibile trovare un attributo di prodotto con l'ID fornito

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
it: Tipo di attributo di prodotto non valido - il tipo di attributo di prodotto deve essere uno qualunque di questi: %s

en: You do not have permission to create product attributes
it: Non hai i permessi necessari per creare gli attributi del prodotto

en: You do not have permission to edit product attributes
it: Non hai i permessi necessari per modificare gli attributi del prodotto

en: Could not edit the attribute
it: Non puoi modificare l'attributo

en: You do not have permission to delete product attributes
it: Non hai i permessi necessari per leggere gli attributi del prodotto

en: Could not delete the attribute
it: Impossibile cancellare l'attributo

en: Deleted %s
it: Cancellato %s

en: You do not have permission to read this report
it: Non hai il permesso di vedere questo report

en: Invalid %s ID
it: l'ID %s non è valido

en: No %s found with the ID equal to %s
it: Non &egrave; stato trovato nessun %s con ID uguale a %s

en: Invalid %s
it: %s non è valido

en: You do not have permission to read this %s
it: Non hai il permesso di vedere questo %s

en: You do not have permission to edit this %s
it: Non hai il permesso di modificare questo %s

en: You do not have permission to delete this %s
it: Non hai il permesso di cancellare questo %s

en: Permanently deleted customer
it: Cliente eliminato definitivamente

en: The customer cannot be deleted
it: Il cliente non può essere eliminato

en: This %s cannot be deleted
it: Questo %s non può essere cancellato

en: Permanently deleted %s
it: Cancellato definitivamente %s

en: Invalid authentication method
it: Metodo di autenticazione non valido

en: Unsupported request method
it: Metodo di richiesta non supportato

en: The handler for the route is invalid
it: Il gestore del percorso non è valido

en: No route was found matching the URL and request method
it: Nessun percorso fornisce una corrispondenza tra l'URL e le modalità di richiesta

en: You do not have permission to read the webhooks count
it: Non hai il permesso di vedere il conteggio dei codici promozionali

en: You do not have permission to create webhooks
it: Non hai i permessi necessari per creare codici promozionali

en: Webhook topic is required and must be valid
it: L'argomento del webhook &egrave; obbligatorio e deve essere valido

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
it: L'URL di consegna del webhook deve essere un URL valido ed iniziare con http:// o https://

en: Cannot create webhook: %s
it: Non posso creare codici promozionali: %s

en: Webhook topic must be valid
it: L'argomento del webhook deve essere valido

en: No %1$s data specified to edit %1$s
it: Nessun dato %1$s specificato per modificare %1$s

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
it: Nessun dato %1$s specificato per creare/modificare %1$s

en: No %1$s data specified to create %1$s
it: Nessun dato %1$s specificato per creare %1$s

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
it: Tipo di order_by dell'attributo di prodotto non valido - il tipo di order_by dell'attributo del prodotto deve essere uno qualunque di questi: %s

en: Fee tax class is required when fee is taxable
it: La classe d'imposta è obbligatoria quando la tariffa è imponibile

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
it: Se state modificando WooCommerce o un tema genitore che non avete sviluppato personalmente, vi raccomandiamo di utilizzare un tema figlio. Vedi: <a href="%s" target="_blank">Come creare un tema figlio</a>

en: Enable the use of coupons
it: Attiva l'uso di coupon/codici promozionali

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
it: I coupon possono essere inseriti dal carrello e dalle pagine di checkout.

en: Calculate coupon discounts sequentially
it: Calcola sconto codice promozionale sequenzialmente

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
it: Quando vengono applicati più codici promozionali, applica il primo codice promozionale al prezzo completo e il secondo codice promozionale al prezzo scontato e così via.

en: Enable guest checkout
it: Abilita il checkout per gli ospiti

en: Allows customers to checkout without creating an account.
it: Permetti ai clienti di acquistare senza registrarsi.

en: Force secure checkout
it: Forza Pagamento Sicuro

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
it: Forza SSL (HTTPS) sulle pagine di checkout (è necessario un Certificato SSL).

en: Force HTTP when leaving the checkout
it: Forza HTTP all'uscita dal checkout

en: Checkout Pages
it: Pagine di checkout

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
it: Questa pagine devono essere presenti per permettere a Woocommerce di indirizzare i clienti al checkout

en: Cart Page
it: Carrello

en: Checkout Page
it: Checkout

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
it: Se si definisce una pagina per le "Condizioni generali",  al cliente verrà chiesto di accettarle al momento del check out.

en: Checkout Endpoints
it: Endpoints per il checkout

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
it: Gli endpoints sono aggiunti agli url della tua pagina per gestire azioni specifiche durante il processo di checkout. Essi devono essere univoci.

en: Pay
it: Pagamento

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
it: Endpoint per &rarr; pagina di pagamento del checkout

en: Order Received
it: Ordine ricevuto

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
it: Endpoint per la pagina Checkout &rarr; Ordine Ricevuto

en: Add Payment Method
it: Aggiungi un mezzo di pagamento

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
it: Endpoint per il Checkout &rarr; Aggiungere la pagina Metodo di pagamento

en: Payment Gateways
it: Metodi di pagamento

en: Gateway Display Order
it: Ingresso Ordine Schermata

en: Gateway
it: Metodo di pagamento

en: Gateway ID
it: ID del metodo di pagamento

en: Emails
it: Email

en: Email Options
it: Opzioni email

en: Email Sender Options
it: Opzioni email mittente

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
it: Le opzioni seguenti incidono sul mittente (indirizzo email e nome) utilizzato nelle email inviate da WooCommerce.

en: "From" Name
it: "Da" Nome

en: "From" Email Address
it: "Da" indirizzo Email

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
it: Questa sezione permette di personalizzare le email WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clicca qui per un'anteprima del template email</a>. Per un controllo più avanzato copia <code>woocommerce/templates/emails/</code>nel <code>tuotema/woocommerce/emails/</code>.

en: Header Image
it: Immagine intestazione

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
it: Inserire un URL di un'immagine che si desidera visualizzare nella intestazione della email.  Carica la tua immagine usando il <a href="%s">media uploader</a>.

en: Email Footer Text
it: Testo piè di pagina email

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
it: Testo che apparirà nel piè di pagina delle email di WooCommerce.

en: Base Colour
it: Colore di base

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
it: Colore di base per i modelli di posta elettronica WooCommerce. Default <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
it: Colore di sfondo

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
it: Colore di sfondo per i modelli di posta elettronica WooCommerce. Default <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
it: Colore di sfondo del corpo dell'email

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
it: Colore di sfondo principale del corpo dell'email. Default <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
it: Colore del testo dell'email.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
it: Colore principale del testo. Default <code>#505050</code>.

en: Base Location
it: Nazione Negozio

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
it: Questa è la posizione di base per il vostro business. Le aliquote fiscali saranno basate su questo paese.

en: Selling Location(s)
it: Località di vendita

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
it: Questa opzione permette di limitare le nazioni in cui effettuare le vendite.

en: Sell to all countries
it: Vendita in tutte le nazioni

en: Sell to specific countries only
it: Vendita solo in specifiche nazioni

en: Specific Countries
it: Nazioni specifiche

en: Default Customer Address
it: Indirizzo predefinito cliente

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
it: Questa opzione determina l'indirizzo predefinito dei clienti (prima che loro inseriscano i dettagli).

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
it: Il %sDatabase MaxMind GeoLite%s sarà scaricato periodicamente nella tua cartella wp-content se stai utilizzando la geolocalizzazione.

en: No address
it: Nessun indirizzo

en: Shop base address
it: Indirizzo di base negozio

en: Geolocate
it: Geolocalizza

en: Geolocate (with page caching support)
it: Geolocalizza (con supporto per la cache)

en: Store Notice
it: Avviso Negozio

en: Enable site-wide store notice text
it: Abilita un avviso presente su tutte le pagine del sito.

en: Store Notice Text
it: Testo dell'avviso

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
it: Questo è un negozio di prova &mdash; nessun ordine sarà preso in considerazione.

en: Currency Options
it: Opzioni valuta

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
it: Le seguenti opzioni incidono su come i prezzi sono esposti nel frontend.

en: Currency
it: Valuta

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
it: Questo seleziona la valuta per i prezzi esposti e per i pagamenti.

en: This controls the position of the currency symbol.
it: Questo controlla la posizione del simbolo di valuta.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore delle migliaia dei prezzi esposti.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore dei decimali dei prezzi esposti.

en: Number of Decimals
it: Numero di decimali

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
it: Imposta il numero di punti decimali indicati nei prezzi esposti.

en: Integration
it: Integrazioni

en: Display
it: Visualizzazione

en: Shop & Product Pages
it: Negozio & Pagine prodotti

en: Shop Page
it: Pagina Negozio

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
it: La pagina base può inoltre essere utilizzata nel tuo <a href="%s">product permalinks</a>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
it: Questo imposta la pagina di base del tuo negozio - qua è dove si troverà il vostro archivio prodotti.

en: Shop Page Display
it: Visualizzazione pagina negozio

en: This controls what is shown on the product archive.
it: Questa opzione controlla ciò che viene mostrato in archivio prodotti.

en: Show products
it: Mostra prodotti

en: Show categories &amp; subcategories
it: Mostra categorie &amp; sottocategorie

en: Show both
it: Mostra entrambi

en: Default Category Display
it: Categoria di default

en: This controls what is shown on category archives.
it: Questa opzione controlla ciò che viene mostrato nelle pagine per categoria.

en: Show subcategories
it: Mostra sottocategorie

en: Default Product Sorting
it: Impostazione predefinita ordinamento prodotti

en: This controls the default sort order of the catalog.
it: Questo controlla l'ordinamento predefinito del catalogo.

en: Default sorting (custom ordering + name)
it: Predefinito (ordinamento personalizzato + nome)

en: Popularity (sales)
it: Popolarità (vendite)

en: Average Rating
it: Valutazione media

en: Sort by most recent
it: Dal più recente

en: Sort by price (asc)
it: Ordina per prezzo (crescente)

en: Sort by price (desc)
it: Ordina per prezzo (decrescente)

en: Add to cart behaviour
it: Aggiungi al comportamento del carrello

en: Redirect to the cart page after successful addition
it: Reindirizza alla pagina del carrello dopo un'aggiunta riuscita

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
it: Attiva pulsanti  AJAX aggiungi al carrello negli archivi

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
it: Queste impostazioni influiscono nella visualizzazione e nelle dimensioni delle immagini nella libreria - la visualizzazione nel front-end continuerà ad essere influenzata dalle regole CSS. Dopo la modifica potreste aver bisogno di <a href="%s">rigenerare le miniature</a>.

en: Catalog Images
it: Immagini catalogo

en: This size is usually used in product listings
it: Questa dimensione è di solito usata nell'elenco dei prodotti

en: Single Product Image
it: Foto del singolo prodotto

en: This is the size used by the main image on the product page.
it: Questo è la dimensione usata per l'immagine principale sulla pagina del prodotto.

en: Product Thumbnails
it: Immagini prodotto

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
it: Questa dimensione è di solito utilizzata per la galleria di immagini sulla pagina del prodotto.

en: Product Image Gallery
it: Galleria Immagine Prodotto

en: Enable Lightbox for product images
it: Abilita Lightbox per le immagini del prodotto

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
it: Includi la Woocommerce lightbox. Le immagini della galleria saranno aperte in una lightbox.

en: Manage Stock
it: Gestione scorte

en: Enable stock management
it: Abilitare la gestione delle scorte

en: Hold Stock (minutes)
it: Mantenere scorte (minuti)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
it: Mantenere scorte (per gli ordini non pagati) per x minuti. Quando viene raggiunto questo limite, l'ordine in corso verrà annullato. Lascia vuoto per disabilitare.

en: Notifications
it: Notifiche

en: Enable low stock notifications
it: Abilita le notifiche per scorte basse

en: Enable out of stock notifications
it: Abilita le notifiche per merce non disponibile

en: Low Stock Threshold
it: Soglia per scorta in esaurimento

en: Out Of Stock Threshold
it: Soglia per scorta non disponibile

en: Out Of Stock Visibility
it: Visibilità scorta non disponibile

en: Hide out of stock items from the catalog
it: Nascondi gli articoli fuori stock dal catalogo

en: Stock Display Format
it: Formato di visualizzazione dello stock

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
it: Questo controlla come le scorte sono visualizzate sul frontend.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
it: Mostra sempre la disponibilità a magazzino es. "12 in stock"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
it: Mostra solo quando lo stock è basso es. "Solo 2 pezzi disponibili" vs. "Disponibile"

en: Never show stock amount
it: Non mostrare mai la disponiblità a magazzino

en: File Download Method
it: Tipo di download dei file

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
it: Forzare il download manterrà gli URL nascosti, ma alcuni server possono servire file di grandi dimensioni in modo non affidabile. Se supportato,  <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> può essere utilizzato per servire download al posto di (server requires <code>mod_xsendfile</code>).

en: Force Downloads
it: Forza i download

en: Redirect only
it: Reindirizza soltanto

en: Access Restriction
it: Restrizione di accesso

en: Downloads require login
it: Download richiedono login

en: This setting does not apply to guest purchases.
it: Questa impostazione non si applica agli acquisti degli ospiti.

en: Grant access to downloadable products after payment
it: Concedere l'accesso ai prodotti scaricabili dopo il pagamento

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
it: Attivare questa opzione per concedere l'accesso ai download quando gli ordini sono "processati", piuttosto che "completati".

en: Measurements
it: Misure

en: Weight Unit
it: Unità di peso

en: This controls what unit you will define weights in.
it: Questa opzione controlla quale unità verrà usata per il peso

en: Dimensions Unit
it: Misure Conf.

en: This controls what unit you will define lengths in.
it: Questa opzione controlla quale unità verrà definita per le dimensioni

en: Product Ratings
it: Valutazione del prodotto

en: Enable ratings on reviews
it: Attiva i voti sulle recensioni

en: Ratings are required to leave a review
it: Per votare bisogna scrivere una recensione

en: Show "verified owner" label for customer reviews
it: Mostra l'etichetta "proprietario verificato"  nelle recensioni dei clienti

en: Only allow reviews from "verified owners"
it: Permetti i commenti solo ai "proprietari verificati"

en: Shipping Options
it: Opzioni Spedizione

en: Shipping Calculations
it: Calcoli per la spedizione

en: Enable shipping
it: Attiva spese di spedizione

en: Enable the shipping calculator on the cart page
it: Attiva il calcolo delle spese di spedizione sulla pagina del carrello

en: Hide shipping costs until an address is entered
it: Nascondi le spese di spedizione fino a quando viene immesso un indirizzo

en: Shipping Display Mode
it: Modalità visualizzazione spedizioni

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
it: Questo controlla come le diverse modalità di spedizione vengono visualizzate sul frontend.

en: Display shipping methods with "radio" buttons
it: Tipologie di spedizione con "radio buttons"

en: Display shipping methods in a dropdown
it: Visualizza le modalità di spedizione in un menù a discesa

en: Shipping Destination
it: Destinazione di spedizione

en: This controls which shipping address is used by default.
it: Quest'opzione determina quale indirizzo viene usato di default.

en: Default to shipping address
it: Spedire all'indirizzo di spedizione di default.

en: Default to billing address
it: Spedire all'indirizzo di fatturazione di default.

en: Only ship to the customer's billing address
it: Spedire soltanto all'indirizzo di fatturazione del cliente

en: Restrict shipping to Location(s)
it: Restringi la spedizione alle località

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
it: Scegli le nazioni verso cui vuoi spedire, oppure scegli di spedire in <a href="%s">locations you sell to</a>.

en: Ship to all countries you sell to
it: Spedisci in tutte le nazione dove vendi

en: Ship to all countries
it: Spedisci in tutte le nazioni

en: Ship to specific countries only
it: Spedisci solo in specifiche nazioni

en: Shipping Methods
it: Metodi di spedizione

en: Selection Priority
it: Seleziona Priorit&agrave;

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
it: Tutti i metodi disponibili saranno scelti di default in questo ordine. Se più metodi hanno la stessa priorità, saranno ordinati in base al costo.

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
it: Trascina e rilascia le modalità di spedizione per impostare il loro ordine di visualizzazione

en: Tax Options
it: Opzioni delle imposte

en: Standard Rates
it: Aliquote standard

en: Key Details
it: Dettagli Chiavi

en: Friendly name for identifying this key.
it: Nome descrittivo per identificare questa chiave.

en: Owner of these keys.
it: Proprietario delle chiavi.

en: Select the access type of these keys.
it: Seleziona il tipo di accesso di queste chiavi.

en: Generate API Key
it: Genera Chiave API

en: Revoke Key
it: Revoca Chiave

en: Consumer Key
it: Chiave Consumer

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy
it: Copia

en: Consumer Secret
it: Segreto Consumer

en: QRCode
it: Codice QR

en: Tax Rates for the "%s" Class
it: Aliquote per la classe "%s"

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
it: Definire le aliquote fiscali per i paesi e stati di seguito. <a href="%s">Vedi qui</a> per i codici alfa-2 disponibili per nazione.

en: Country&nbsp;Code
it: Codice&nbsp;Nazione

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
it: Codice del paese a 2 cifre, ad esempio US. Lascia in bianco per applicare a tutti.

en: State&nbsp;Code
it: Sigla&nbsp;Provincia

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
it: Sigla provincia a 2 lettere, ad esempio AL. Lascia in bianco per applicare a tutti.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
it: CAP per questa regola. Punto e virgola (;) separano i valori multipli. Lascia in bianco per applicare a tutte le aree. I caratteri jolly (*) possono essere utilizzati. Intervalli per codici postali numerici (ad esempio 12.345-12.350) saranno suddivisi in singoli codici postali.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
it: Città per questa regola. Punto e virgola (;) separano valori multipli. Lascia in bianco per applicare a tutte le città.

en: Rate&nbsp;%
it: Tasso&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
it: Inserisci un'aliquota fiscale (percentuale) a 4 decimali.

en: Tax&nbsp;Name
it: Nome dell'imposta

en: Enter a name for this tax rate.
it: Immettere un nome per questa aliquota.

en: Priority
it: Priorità

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
it: Scegliere una priorità per questa aliquota. Sarà usato solo 1 tasso corrispondente per priorità. Per definire multiple aliquote fiscali per una singola area è necessario specificare una diversa priorità per aliquota.

en: Compound
it: Composto

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
it: Scegli se questo è un tasso composto. Le aliquote fiscali composte vengono applicate sulle altre aliquote.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
it: Scegliere se questa aliquota viene anche applicata alla spedizione.

en: Tax rate ID
it: ID imposta

en: Insert row
it: Inserisci riga

en: Remove selected row(s)
it: Rimuovere riga selezionata(e)

en: Import CSV
it: Importa CSV

en: No row(s) selected
it: Nessuna riga selezionata

en: Country Code
it: Sigla Nazione

en: State Code
it: Sigla Regione

en: Tax Name
it: Nome dell'imposta

en: Method
it: Metodo

en: Duration
it: Durata

en: Headers
it: Intestazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Request
it: Richiesta

en: Response
it: Risposta

en: Webhook Data
it: Dati Webhook

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
it: Nome descrittivo per identificare questo webhook, di default Webhook creato il %s.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
it: Le opzioni sono &quot;Attivo&quot; (consegna il payload), &quot;In pausa&quot; (non consegna) oppure &quot;Disabilitato&quot; (non consegna per problemi di trasporto).

en: Select when the webhook will fire.
it: Seleziona quando questo webhook verr&agrave; eseguito.

en: Coupon Created
it: Codice promozionale Creato

en: Coupon Updated
it: Codice promozionale Aggiornato

en: Coupon Deleted
it: Codice promozionale Cancellato

en: Customer Created
it: Cliente Creato

en: Customer Updated
it: Cliente Aggiornato

en: Customer Deleted
it: Cliente Cancellato

en: Order Created
it: Ordine Creato

en: Order Updated
it: Ordine Aggiornato

en: Order Deleted
it: Ordine Cancellato

en: Product Created
it: Prodotto Creato

en: Product Updated
it: Prodotto Aggiornato

en: Product Deleted
it: Prodotto Cancellato

en: Action
it: Azione

en: Custom
it: Personalizzato

en: Action Event
it: Evento Azione

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
it: Inserisci l'Azione che eseguir&agrave; questo webhook.

en: Custom Topic
it: Argomento Personalizzato

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
it: Inserite il topic personalizzato che questo Webhook innescherà

en: URL where the webhook payload is delivered.
it: URL dove verrà consegnato il payload del Webhook

en: Secret
it: Chiave segreta

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
it: La chiave segreta è utilizzata per generare l'hash del Webhook da consegnare e viene fornito nelle intestazioni delle richieste. Assume un default dalle API dell'utente se non viene fornito.

en: Webhook Actions
it: Azioni del Webhook

en: Created at
it: Creato a

en: Updated at
it: Aggiornato a

en: Save Webhook
it: Salva Webhook

en: Webhook Logs
it: Registro del Webhook

en: Enable Taxes
it: Abilitare le imposte

en: Enable taxes and tax calculations
it: Abilita imposte e calcoli fiscali

en: Prices Entered With Tax
it: Prezzi inseriti con imposte

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
it: Questa opzione è importante in quanto influirà sull'inserimento dei prezzi. La modifica non interviene sui prodotti già esistenti.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
it: Sì, voglio inserire i prezzi comprensivi di imposte

en: No, I will enter prices exclusive of tax
it: No, inserirò prezzi al netto di imposta

en: Calculate Tax Based On:
it: Calcolo imposte riferita a:

en: This option determines which address is used to calculate tax.
it: Questa opzione determina quale indirizzo viene utilizzato per calcolare l'imposta.

en: Customer shipping address
it: Indirizzo di spedizione del cliente

en: Customer billing address
it: Indirizzo di fatturazione del cliente

en: Shipping Tax Class:
it: Aliquota per spese di spedizione:

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
it: Controlla opzionalmente quale aliquota ha la spedizione, o lascia invariato così che l'aliquota si basi su quella applicata ai prodotti nel carrello.

en: Shipping tax class based on cart items
it: Aliquota per la spedizione basata sui prodotti del carrello

en: Rounding
it: Arrotondamento

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
it: Arrotonda le imposte nel subtotale, invece di arrotondare per ogni riga

en: Additional Tax Classes
it: Aliquote addizionali

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
it: Elenca qui sotto le classi di imposta aggiuntive (1 per linea). Queste sono in aggiunta alla "Aliquota Standard".

en: Display Prices in the Shop:
it: Mostra Prezzi nel Negozio:

en: Including tax
it: Imposte incluse

en: Excluding tax
it: Imposte escluse

en: Display Prices During Cart and Checkout:
it: Mostra Prezzi nel Carrello e nel Checkout:

en: Price Display Suffix:
it: Suffisso prezzi esposti:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
it: Definisce il testo da visualizzare dopo il prezzo del prodotto. Può essere, ad esempio, "IVA inclusa" per spiegare meglio la vostra tariffazione. Potete sostituire i prezzi utilizzando una delle seguenti: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display Tax Totals:
it: Mostra totale imposte:

en: As a single total
it: Come totale unico

en: Itemized
it: Per oggetto

en: Browse all extensions
it: Sfoglia tutte le estensioni

en: Need a theme? Try Storefront
it: Hai bisogno di un tema? Prova Storefront

en: Popular
it: Più popolari

en: Import/export
it: Importa/Esporta

en: Accounting
it: Acconto

en: Free
it: Gratis

en: Third-party
it: Terze parti

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
it: Il nostro catalogo delle Estensioni di WooCommerce &egrave; disponibile su WooThemes.com: <a href="%s">Catalogo delle Estensioni di WooCommerce</a>

en: Looking for a WooCommerce theme?
it: Stai cercando un tema per WooCommerce?

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
it: Noi raccomandiamo Storefront, il tema %sufficiale%s per WooCommerce.

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
it: Storefront è un tema %sgratuito%s per Wordpress intuitivo e flessibile, che offre una integrazione profonda con Woocommerce e molte delle principali estensioni rivolte ai clienti.

en: Read all about it
it: Leggi tutto a riguardo

en: Download &amp; install
it: Scarica &amp; installa

en: Log file: %s (%s)
it: File di log: %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
it: Attualmente non ci sono log da visualizzare.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
it: Per favore copia e incolla questa informazione nel tuo ticket quando contatti il supporto:

en: Get System Report
it: Report di sistema

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
it: Cassa

en: Notification Recipient(s)
it: Destinatari della notifica

en: ZIP/Postcode
it: CAP

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
it: I gateway installati sono elencati sotto. Trascina e rilascia i gateway per impostare l'ordine di visualizzazione nel frontend.

en: %s Rates
it: Aliquote %s

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
it: Se stai gestendo l'inventario, questa opzione controlla se i pre-ordini sono permessi o meno. Se abilitati, la quantit&agrave; potr&agrave; essere minore di 0.

en: Stock status
it: Status magazzino

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
it: Controlli per gestire se il prodotto sia considerato "in magazzino" o "Non disponibile" sul frontend.

en: Sold Individually
it: Venduto singolarmente

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
it: Abilita per permettere che solo un pezzo di questo prodotto possa essere acquistato in un singolo ordine.

en: Weight
it: Peso

en: Weight in decimal form
it: Peso in forma decimale

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Length
it: Lunghezza

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: LxWxH in decimal form
it: LxWxH in forma decimale

en: No shipping class
it: Nessuna classe di spedizione

en: Shipping class
it: Classe di spedizione

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
it: Le classi di spedizione sono utilizzati da certi metodi di spedizione per raggruppare prodotti simili.

en: Expand
it: Espandi

en: Close
it: Chiudi

en: Custom product attribute
it: Attributo personalizzato per il prodotto

en: Save Attributes
it: Salva Attributi

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
it: Up-selling sono prodotti che voi raccomandate invece del prodotto attualmente visualizzato, per esempio, i prodotti che sono più redditizi o di migliore qualità o più costosi.

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
it: Cross-sells sono prodotti che vengono promossi nel carrello, in base al prodotto corrente.

en: Grouping
it: Inserire in un gruppo

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
it: Impostare questa opzione per inserire questo prodotto in un gruppo di prodotti

en: Purchase Note
it: Nota d'acquisto

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
it: Inserisci una nota facoltativa da inviare al cliente dopo l'acquisto.

en: Menu order
it: Ordine del menu

en: Custom ordering position.
it: Posizione di ordine personalizzata.

en: Enable reviews
it: Attiva le recensioni

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Default Form Values
it: Valori di Default del Modulo

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
it: Questo sono gli attributi che saranno preselezionati nel frontend.

en: No default
it: Nessun valore predefinito

en: Add variation
it: Aggiungi variazione

en: Create variations from all attributes
it: Crea variazioni da tutti gli attributi

en: Delete all variations
it: Eliminare tutte le varianti

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Abilitato&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Scaricabile&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Virtual&quot;

en: Pricing
it: Prezzi

en: Set regular prices
it: Configura prezzi di listino

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
it: Aumenta i prezzi di listino (valore fisso o percentuale)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
it: Diminuisci i prezzi di listino (valore fisso o percentuale)

en: Set sale prices
it: Imposta i prezzi in saldo

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
it: Aumenta i prezzi in saldo (valore fisso o percentuale)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
it: Diminuisci i prezzi in saldo (valore fisso o percentuale)

en: Set scheduled sale dates
it: Imposta le date di saldi programmati

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
it: Cambia &quot;Gestisci stock&quot;

en: Downloadable products
it: Prodotti scaricabili

en: Download limit
it: Limite di download

en: Download expiry
it: Scadenza download

en: Go
it: Vai

en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Go to the next page
it: Vai alla prossima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Save Changes
it: Salva Modifiche

en: Product SKU must be unique.
it: Il COD del prodotto deve essere univoco

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
it: Il file %s non pu&ograve; essere usato poich&egrave; non &egrave; di un tipo permesso. I tipi di file permessi includono: %s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
it: Il file %s non pu&ograve; essere usato poich&egrave; non esiste sul server.

en: Variation #%s of %s
it: Variazione #%s di %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
it: #%s &ndash; Il COD variazione deve essere unico.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
it: #%s &ndash; Il file scaricabile %s non può essere usato poichè non è un tipo di file permesso. I tipi di file permessi includono: %s

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
it: #%s &ndash; Il file scaricabile %s non può essere usato poichè non esiste sul server.

en: Delete image
it: Cancella immagine

en: Add Images to Product Gallery
it: Aggiungi Immagini alla Galleria Prodotto

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add product gallery images
it: Aggiungi immagini alla galleria prodotti

en: Revoke Access
it: Revocare l'accesso

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
it[0]: Scaricato %s volta
it[1]: Scaricato %s volte

en: Downloads Remaining
it: Downloads Rimanenti

en: Access Expires
it: L'accesso scade

en: Fee Name
it: Nome tariffa

en: Product ID:
it: ID Prodotto:

en: Variation ID:
it: ID variazione:

en: No longer exists
it: Non esiste pi&ugrave;

en: Product SKU:
it: Codice Prodotto:

en: Add&nbsp;meta
it: Aggiungi&nbsp;meta

en: Item
it: Articolo

en: Cost
it: Costo

en: Qty
it: Qta

en: Coupon(s) Used
it: Coupon Usati

en: Discount
it: Sconto

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
it: Questo &egrave; lo sconto totale. Gli sconto sono definiti per ogni elemento.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
it: Questo &egrave; il costo totale di spedizione e gestione per l'ordine.

en: Order Total
it: Totale ordine

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Delete selected line item(s)
it: Cancella gli elementi selezionati

en: Stock Actions
it: Azioni del magazzino

en: Reduce line item stock
it: Riduci la quantità in stock dell'oggetto

en: Increase line item stock
it: Aumenta la quantità in stock dell'oggetto

en: Add line item(s)
it: Aggiungi elemento/i

en: To edit this order change the status back to "Pending"
it: Per modificare questo ordine cambia lo stato in "in sospeso"

en: This order has been paid for and is no longer editable
it: Questo ordine è stato pagato e non è più modificabile

en: Add Tax
it: Aggiungi imposta

en: Refund
it: Rimborsa

en: Calculate Taxes
it: Calcola imposte

en: Calculate Total
it: Calcola il totale

en: Add product(s)
it: Aggiungi prodotto(i)

en: Add fee
it: Aggiungi costo

en: Add shipping cost
it: Aggiungi spesa di spedizione

en: Save
it: Salva

en: Restock refunded items
it: Rifornisci elementi rimborsati

en: Amount already refunded
it: Valore gi&agrave; rimborsato

en: Total available to refund
it: Totale disponibile da rimborsare

en: Refund amount
it: Rimborsa valore

en: Reason for refund (optional)
it: Motivazione del rimborso (opzionale)

en: Payment Gateway
it: Metodo di Pagamento

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
it: Il metodo di pagamento utilizzato per completare questo ordine non supporta i rimborsi automatici.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
it: Avrai bisogno di inviare un riborso manuale tramite il tuo metodo di pagamento dopo aver utilizzato questa funzione.

en: Add products
it: Aggiungi prodotti

en: Add tax
it: Aggiungi imposta

en: Rate name
it: Nome tassa

en: Tax class
it: Aliquota di imposta

en: Rate code
it: Codice rata

en: Rate %
it: Aliquota %

en: Or, enter tax rate ID:
it: Oppure inserisci l'ID dell'imposta:

en: Optional
it: Opzionale

en: Shipping Name
it: Nome Spedizione

en: Shipping Method
it: Metodo di spedizione

en: Select terms
it: Seleziona termini

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: "%s" separate terms
it: "%s" termini separati

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
it: Inserisci del testo, o degli attributi con "%s" come separatore

en: File Name
it: Nome file

en: Choose file
it: Scegli il file

en: Insert file URL
it: Inserire l'URL del file

en: Any
it: Qualsiasi

en: Remove this image
it: Rimuovi quest'immagine

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
it: Immettere un codice per questa variante o lascia vuoto per usare il codice del prodotto principale.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
it: Abilitare questa opzione se l'accesso è dato a un file scaricabile al momento dell'acquisto di un prodotto

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
it: Abilitare questa opzione se un prodotto non viene spedito o non vi è alcun costo di spedizione

en: Enable this option to enable stock management at variation level
it: Abilita questa opzione per abilitare la gestione dell'inventario nelle variazioni

en: Regular Price:
it: Prezzo di listino:

en: Variation price (required)
it: Prezzo di variazione (richiesto)

en: Sale Price:
it: Prezzo di vendita:

en: Cancel schedule
it: Annulla pianifica

en: Sale start date:
it: Data di inizio vendita:

en: Sale end date:
it: Data di fine vendita:

en: Stock Qty:
it: Quantità a magazzino:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
it: Inserisci una quantit&agrave; per permettere la gestione delle scorte a livello di variazione, o lascia vuoto per utilizzare le opzioni del prodotto principale.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
it: Immettere un peso per questa variazione o lasciare vuoto per utilizzare il peso del prodotto principale.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
it: Dimensioni (L&times;W&times;H)

en: Shipping class:
it: Classe di spedizione:

en: Same as parent
it: Come Genitore

en: Tax class:
it: Aliquota di imposta:

en: Variation Description:
it: Descrizione Variazione:

en: Download Limit:
it: Limite del dowload

en: Download Expiry:
it: Scadenza dowload:

en: Sold %s worth in the last %d days
it: Venduto per un valore di %s negli ultimi %d giorni

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
it[0]: venduto 1 prodotto negli ultimi %d giorni
it[1]: venduti %d prodotti negli ultimi %d giorni

en: %s discounts in total
it: %s sconti in totale

en: %d coupons used in total
it: %d codici promozionali usati in totale

en: Year
it: anno

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: This Month
it: Questo mese

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Filter by coupon
it: Filtra per coupon

en: Choose coupons&hellip;
it: Scegli coupons&hellip;

en: All coupons
it: Tutti i coupon

en: Show
it: Mostra

en: No used coupons found
it: Non ci sono coupon utilizzati

en: Most Popular
it: Più popolari

en: No coupons found in range
it: Nessun coupon nell'intervallo considerato

en: Most Discount
it: Maggiormente scontato

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Number of coupons used
it: Numero di coupon utilizzati

en: Discount amount
it: Ammontare dello sconto

en: Customer
it: Cliente

en: No customers found.
it: Nessun cliente trovato

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
it[0]: %s ordine precedente collegato
it[1]: %s ordini precedenti collegati

en: Refreshed stats for %s
it: Statistiche aggiornate per %s

en: Search customers
it: Cerca clienti

en: Refresh stats
it: Aggiorna statistiche

en: View orders
it: Vedi ordini

en: Link previous orders
it: Link a precedenti ordini

en: Name (Last, First)
it: Nome (Cognome, Nome)

en: Username
it: nome utente

en: Location
it: Località

en: Money Spent
it: Denaro speso

en: Last order
it: Ultimo ordine

en: %s signups in this period
it: %s registrazioni in questo periodo

en: Customer Sales
it: Vendite cliente

en: Guest Sales
it: Vendite da ospiti

en: Customer Orders
it: Ordine cliente

en: Guest Orders
it: Ordini da ospiti

en: orders
it: ordini

en: customer orders
it: ordini clienti

en: guest orders
it: ordini degli ospiti

en: Signups
it: Registrazioni

en: new users
it: Nuovi utenti

en: No low in stock products found.
it: Non trovati prodotti esauriti

en: No out of stock products found.
it: Non trovati prodotti esauriti

en: %s sales in %s
it: %s vendite in %s

en: Select categories&hellip;
it: Seleziona categorie&hellip;

en: None
it: Nessuno

en: All
it: Tutto

en: &larr; Choose a category to view stats
it: &larr; Scegli una categoria per vedere le statistiche

en: %s average daily sales
it: %s media delle vendite giornaliere

en: %s average monthly sales
it: %s media delle vendite mensili

en: %s gross sales in this period
it: %s vendite lorde in questo periodo

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
it: Questo è il totale dell'ordine tolti tutti i rimborsi ed includendo il contributo di spedizione e le imposte.

en: %s net sales in this period
it: %s vendite nette in questo periodo

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
it: Questo è il totale dell'ordine tolti tutti i rimborsi ed escludendo il contributo di spedizione e le imposte.

en: %s orders placed
it: %s ordini ricevuti

en: %s items purchased
it: %s prodotti acquistati

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
it[0]: %s rimborsato %d ordine
it[1]: %s rimborsati %d ordini

en: %s charged for shipping
it: %s carichi per la spedizione

en: %s worth of coupons used
it: %s valore dei coupon utilizzati

en: Number of items sold
it: numero di prodotti venduti

en: Number of orders
it: numero di ordini

en: Average sales amount
it: Ammontare medio delle vendite

en: Shipping amount
it: Ammontare delle spedizioni

en: Gross Sales amount
it: Ammontare Lordo Vendite

en: Net Sales amount
it: Ammontare Netto Vendite

en: %s sales for the selected items
it: %s vendite per i prodotti selezionati

en: %s purchases for the selected items
it: %s acquisti per i prodotti selezionati

en: Showing reports for:
it: Mostra risultati per:

en: Reset
it: reset

en: Product Search
it: Cerca prodotto

en: Top Sellers
it: Più venduti

en: No products found in range
it: Nessun prodotto trovato nell'intervallo

en: Top Freebies
it: Migliori Prodotti Gratuiti

en: Top Earners
it: Top incassatori

en: &larr; Choose a product to view stats
it: &larr; Scegliere un prodotto per vedere le statistiche

en: Sales amount
it: Importo delle vendite

en: No products found.
it: Nessun prodotto trovato.

en: product
it: prodotto

en: Parent
it: Genitore

en: Units in stock
it: Scorte in stock

en: Rate
it: Aliquota

en: Number of Orders
it: Numero di Ordini

en: Tax Amount
it: Importo delle imposte

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
it: Questa è la somma delle imposte delle righe di aliquota per i tuoi ordini.

en: Shipping Tax Amount
it: Importo delle imposte della spedizione

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
it: Questa è la somma delle imposte delle righe di aliquota per la spedizione dei tuoi ordini.

en: Total Tax
it: Totale imposte

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
it: Totale imposte per aliquota (spedizione + prodotto)

en: No taxes found in this period
it: Nessuna imposta trovata in questo periodo

en: Period
it: periodo

en: Total Sales
it: Vendite totali

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Totale Ordini' all'interno dei tuoi ordini.

en: Total Shipping
it: Totale spedizioni

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Totale Spedizioni' all'interno dei tuoi ordini.

en: Net profit
it: Utile netto

en: Total sales minus shipping and tax.
it: Totale vendite al netto di spedizione ed imposte.

en: Totals
it: Prezzo

en: Account Pages
it: Pagina dell'account

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
it: Questa pagine devono essere presenti per permettere a Woocommerce di indirizzare i clienti alla gestione delle funzionalità del proprio account.

en: My Account Page
it: Il mio account

en: Page contents:
it: Contenuti della pagina:

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
it: Gli endpoints sono inseriti negli indirizzi delle tue pagine per gestire specifiche azioni nelle pagine dell'account. Devono essere univoci.

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
it: Endopoint per l'account  &rarr; Visualizza pagina dell'ordine

en: Edit Account
it: Modifica account

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
it: Endpoint per l'account &rarr; Modifica la pagina dell'account

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
it: Endpoint per l'account &rarr; Modifica la pagina dell'indirizzo

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
it: Endpoint per avviare il logout. E' possibile aggiungerlo ai propri menu attraverso un link personalizzato: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Registration Options
it: Opzioni di registrazione

en: Enable Registration
it: Abilita registrazione

en: Enable registration on the "Checkout" page
it: Abilita la registrazione nella pagina "Checkout"

en: Enable registration on the "My Account" page
it: Abilita la registrazione nella pagina "Il mio account"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
it: Visualizza un promemoria/sollecito, per i clienti che ritornano ad accedere al negozio senza aver ancora compilato i moduli di Fatturazione e Spedizione,  sulla pagina "Checkout"

en: Account Creation
it: Creazione dell'account

en: Automatically generate username from customer email
it: Genera automaticamente l'username dalla mail del cliente

en: Automatically generate customer password
it: Genera automaticamente la password del cliente

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: Enable the REST API
it: Attiva REST API

en: Checkout Options
it: Opzioni del checkout

en: Checkout Process
it: Processo di checkout

[ctx: number of pages]
en: of
it: di

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
it: Rimborsa %s tramite %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
it: Rimborsa %s manualmente

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
it: Cassa

en: Tax
it: Imposte

en: After pre-tax discounts.
it: Dopo gli sconti sull'imponibile

en: Before pre-tax discounts.
it: Prima degli sconti sull'imponibile

en: Accounts
it: Account

en: Edit Address
it: Modifica indirizzo

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
it: Endpoint per la pagina Mio account &rarr; Password persa

en: Lost Password
it: Password persa

en: My Account Endpoints
it: Endpoint dell'account

en: View Order
it: Visualizza ordine

en: Offline Payments
it: Pagamenti Offline

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
it: I metodi offline necessitano di essere processati manualmente, ma possono essere utili in alcune circostanze o per testare i pagamenti.

en: Cheque Payments
it: Pagamenti con assegno

en: Enable payment via Cheques
it: Abilita il pagamento con Assegni

en: Cash on Delivery
it: Contrassegno

en: Enable cash on delivery
it: Abilita il contrassegno

en: Bank Transfer (BACS)
it: Trasferimento Bancario (BACS)

en: Enable BACS payments
it: Abilita pagamenti con BACS

en: Your Store is Ready!
it: Il Tuo Negozio &egrave; Pronto!

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
it: Vuoi rendere WooCommerce ancora pi&ugrave; fantastico? Permetti a WooThemes di collezionare dati diagnostci non sensibili e informazioni di utilizzo, e ricevi uno sconto del %s sul tuo prossimo acquisto da WooThemes. %sScopri di pi&ugrave;%s.

en: Allow
it: Permettere

en: No thanks
it: No grazie

en: Next Steps
it: Step Successivi

en: Create your first product!
it: Crea il tuo primo prodotto!

en: Learn More
it: Impara di Pi&ugrave;

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
it: Guarda i video tutorial WC 101

en: Get eCommerce advice in your inbox
it: Ricevi consigli sugli eCommerce nella tua posta

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
it: Segui i tutorial interattivi Sidekick

en: Read more about getting started
it: Leggi di pi&ugrave; su come iniziare

en: Product Transients Cleared
it: Product Transients Azzerati

en: %d Transients Rows Cleared
it: %d righe Transients azzerate

en: Roles successfully reset
it: Ruoli resettati correttamente

en: Terms successfully recounted
it: Termini ricontati correttamente

en: Sessions successfully cleared
it: Sessione cancellata con successo

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
it: Tutte le pagine di WooCommerce mancanti sono state installate con successo.

en: Tax rates successfully deleted
it: Aliquota cancellata con successo

en: Usage tracking settings successfully reset.
it: Impostazioni di tracciamento utilizzo resettate correttamente.

en: There was an error calling %s::%s
it: C'è stato un errore chiamando %s::%s

en: There was an error calling %s
it: C'è stato un errore di chiamata %s

en: Your changes have been saved.
it: Le tue modifiche sono state salvate.

en: Clear transients
it: Elimina i transients

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
it: Questo strumento cancellerà TUTTE le transazioni scadute da WordPress.

en: Term counts
it: Conteggio termini

en: Recount terms
it: Riconteggia i termini

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
it: Questo strumento riconteggia i termini di prodotto - utile quando si modificano le impostazioni in modo che si nascondono prodotti dal catalogo.

en: Capabilities
it: Funzionalità

en: Reset capabilities
it: Resetta le funzionalità

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
it: Questo strumento ripristinerà i ruoli admin, clienti e shop_manager al default. Utilizzare questa opzione se gli utenti non possono accedere a tutte le pagine di amministrazione WooCommerce.

en: Customer Sessions
it: Sessioni clienti

en: Clear all sessions
it: Pulisci tutte le sessioni

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
it: <strong class="red">Pericolo:</strong> Questo strumento cancellerà tutti i dati di sessione del cliente dal database, insieme a tutti i carrelli attivi.

en: Install WooCommerce Pages
it: Installare le pagine WooCommerce

en: Install pages
it: Installa pagine

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
it: <strong class="red">Nota:</strong> Questo tool installer&agrave; tutte le pagine mancanti di WooCommerce. Le pagine gi&agrave; definite e configurate non saranno rimpiazzate.

en: Delete all WooCommerce tax rates
it: Cancella TUTTE le aliquote create

en: Delete ALL tax rates
it: Cancella TUTTE le aliquote create

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
it: <strong class="red">Nota:</strong> Questa opzione eliminerà TUTTE le aliquote create. Usare con cautela.

en: Reset Usage Tracking Settings
it: Resetta Impostazioni Tracciamento Utilizzo

en: Reset usage tracking settings
it: Resetta impostazioni tracciamento utilizzo

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
it: Questa funzione resetter&agrave; le impostazioni di tracciamento dell'utilizzo, visualizzando nuovamente il banner per la sottoscrizione e non inviando nessun dato.

en: Translation Upgrade
it: Aggiornamento Traduzione

en: Force Translation Upgrade
it: Forza Aggiornamento Traduzione

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
it: <strong class="red">Nota:</strong>Quest'opzione forzer&agrave; l'aggiornamento della traduzione per la tua lingua se la traduzione &egrave; disponibile.

en: Display type
it: Tipo di visualizzazione

en: Products
it: Prodotti

en: Subcategories
it: Sottocategorie

en: Both
it: Entrambi

en: Upload/Add image
it: Carica/Aggiungi Immagine

en: Remove image
it: Rimuovere immagine

en: Use image
it: Usa immagine

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
it: Le categorie di prodotti per il tuo negozio possono essere gestite da qui. Per modificare l'ordine delle categorie sul front-end è possibile trascinarle e rilasciarle per ordinarle. Per visualizzare altre categorie elencate cliccare sul collegamento "opzioni dello schermo " nella parte superiore della pagina.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
it: Le classi di spedizione possono essere utilizzate per raggruppare i prodotti di tipo simile. Tali gruppi possono quindi essere utilizzati dalle modalità di spedizione stabilite per offrire tariffe diverse per prodotti diversi.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
it: I termini degli attributi possono essere assegnati ai prodotti e alle varianti.<br/><br/><b>NB</b>: Cancellando un termine, verrà rimosso da tutti i prodotti e varianti dove è stato utilizzato. Ricreando il termine non verrà automaticamente ripristinato nei prodotti.

en: webhooks
it: webhook

en: Topic
it: Argomento

en: Delivery URL
it: URL Spedizione

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
it: Attivati <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
it: Sospesi <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
it: Disabilitati <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Empty Trash
it: Svuota Cestino

en: Webhook created on %s
it: Il codice promozionale è stato creato in %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
it: Non hai i permessi per creare Webhook!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
it: Non hai i permessi per modificare i Webhook!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
it: Non hai i permessi per cancellare i Webhook!

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
it[0]: 1 webhook spostato nel Cestino.
it[1]: %d webhook spostati nel Cestino.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
it[0]: 1 webhook ripristinato dal Cestino.
it[1]: %d webhook ripristinati dal Cestino.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
it[0]: 1 webhook cancellato permanentemente.
it[1]: %d webhook cancellati permanentemente.

en: Webhook updated successfully.
it: Webhook aggiornato correttamente.

en: Webhook created successfully.
it: Webhook creato correttamente.

en: Webhooks
it: Webhook

en: Add Webhook
it: Aggiungi Webhook

en: Search Webhooks
it: Cerca Webhook

en: This Webhook has no log yet.
it: Questo Webhook non ha ancora un log.

en: &lsaquo; Previous
it: &lsaquo; Precedenete

en: Next &rsaquo;
it: Successivo &rsaquo;

en: Welcome to WooCommerce
it: Benvenuti in WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
it: Benvenuti in WooCommerce %s

en: Thanks, all done!
it: Grazie, fatto tutto!

en: Thank you for updating to the latest version!
it: Grazie per l'aggiornamento alla versione più recente!

en: Thanks for installing!
it: Grazie per l'installazione!

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
it: %s WooCommerce %s &egrave; pi&ugrave; potente, stabile e sicuro che mai. Speriamo ti diverta ad utilizzarlo.

en: Version %s
it: Versione %s

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: Credits
it: Crediti

en: Translators
it: Traduttori

en: Improved Product Variation Editor
it: Migliorato l'Editor delle Variazioni del Prodotto

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
it: Durante la modifica delle variazioni di prodotto nel backend, abbiamo aggiunto una nuova interfaccia con paginazione per rendere il processo di aggiunta di variazioni di prodotto complesse sia più veloce che sicuro.

en: Frontend Variation Performance
it: Performance delle Variazioni nel Frontend

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
it: Se i tuoi prodotti hanno molte variazioni (20+) useranno il form per l'aggiunta al carrello in AJAX. La selezione delle opzioni e della variazione corrispondente sarà effettuata in AJAX. Questo migliora le performance della pagina del prodotto.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
it: Semplificata la Spedizione a Tasso Unico

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
it: La Spedizione a Tasso Unico era molto complessa nelle versioni precedenti di WooCommerce. Abbiamo semplificato la sua interfaccia (senza perdere in flessibilità) rendendo la Spedizione a Tasso Unico e quella Internazionale più intuitive.

en: Geolocation with Caching
it: Geolocalizzazione con Cache

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
it: Se usi la cache statica potresti avere problemi con la geolocalizzazione non funzionante per i clienti non registrati. Abbiamo introdotto una nuova soluzione di Geocaching in javascript per aiutare con questo problema. Abilitala nelle %simpostazioni%s.

en: Onboarding Experience
it: Esperienza Onboarding

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
it: Abbiamo aggiunti i nostri video tutorial "WooCommerce 101" alle tab di aiuto all'interno dell'admin nel caso tu abbia bisogno di capire come utilizzare WooCommerce. Le nuove installazioni avranno anche un nuovo setup wizard che aiuterà durante la configurazione iniziale.

en: Custom AJAX Endpoints
it: Endpoint AJAX Personalizzati

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
it: Per migliorare le performance nel frontend, abbiamo introdotto nuovi endpoint AJAX che non appesantiranno con chiamate il file admin-ajax.php per gli eventi come l'aggiunta di prodotti al carrello.

en: Visual API Authentication
it: Autenticazione API Visuale

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
it: I servizi che si integrano con le REST API possono ora usare un endpoint visuale di autenticazione così un utente può effettuare il login e garantire i permessi API da una singola pagina prima di essere reindirizzato.

en: Email Notification Improvements
it: Miglioramenti Notifiche Email

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
it: I template delle email sono stati migliorati per supportare una gamma più ampia di client email, e nuove notifiche, come le notifiche di rimborso parziale, sono state aggiunte.

en: Shipping Method Priorities
it: Priorità Metodo di Spedizione

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
it: Per dare maggior controllo su quale metodo di spedizione è selezionato di default per i clienti, da ora si può assegnare una priorità numerica ad ognuno di essi.

en: Go to WooCommerce Settings
it: Vai alle impostazioni di WooCommerce

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
it: WooCommerce &egrave; sviluppato e mantenuto da un team di sviluppatori individuali provenienti da tutto il mondo e sostenuto da una communiti fantastica di sviluppatori. Vuoi vedere il tuo nome tra loro? <a href="%s">Contribuisci a WooCommerce</a>.

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
it: WooCommerce &egrave; stato gentilmente tradotto in molte altre lingue grazie al nostro team di traduzione. Vuoi vedere il tuo nome tra loro? <a href="%s">Traduci WooCommerce</a>.

en: View %s
it: Vedi %s

en: HTML Email Template
it: Template html email

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
it: Se vi piace <strong>WooCommerce</strong> lasciate una valutazione %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. Un grosso ringraziamento da WooThemes in anticipo!

en: Thanks :)
it: Grazie :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
it: Grazie per vendere con WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
it: Il file non esiste, si prega di riprovare.

en: The CSV is invalid.
it: Il CSV non è valido.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
it: Importazione completata - importate <strong>%s</strong> aliquote fiscali.

en: All done!
it: Fatto tutto!

en: View Tax Rates
it: Visualizza aliquote

en: Import Tax Rates
it: Importa aliquote

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
it: Hi there! Carica un file CSV contenente le aliquote fiscali per importarne il contenuto nel vostro negozio. Scegliere un file .csv da caricare, quindi fare clic su "Carica e importa file".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it: Le aliquote fiscali devono essere definiti con colonne in un ordine specifico (10 colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricare un esempio</a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it: Prima di caricare il file di importazione, è necessario risolvere il seguente errore:

en: Choose a file from your computer:
it: Scegli un file dal tuo computer:

en: Maximum size: %s
it: Dimensione massima: %s

en: OR enter path to file:
it: OR digitare il percorso al file:

en: Delimiter
it: Separatore

en: Upload file and import
it: Carica ed importa file

en: Sorry, there has been an error.
it: Siamo spiacenti, si è verificato un errore.

en: General
it: Generale

en: Usage Restriction
it: Restrizione d'utilizzo

en: Usage Limits
it: Limiti di utilizzo

en: Discount type
it: Tipo di sconto

en: Value of the coupon.
it: Valore del coupon.

en: Allow free shipping
it: Permetti la spedizione gratuita

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
it: Seleziona questo box per abilitare la spedizione gratuita. Il <a href="%s">metodo spedizione gratuita</a> deve essere abilitato e la sezione "Spedizione gratuita richiede " deve essere impostato su "un codice promozionale valido per la spedizione gratuita".

en: Coupon expiry date
it: Data di scadenza del coupon

en: Minimum spend
it: Spesa minima

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
it: Questo campo consente di impostare un minimo subtotale necessario per utilizzare il coupon.

en: Maximum spend
it: Spesa massima

en: No maximum
it: Nessun limite

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
it: Questo campo ti permette di impostare il subtotale massimo a cui applicare il codice promozionale.

en: Individual use only
it: Solo utilizzo individuale

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
it: Seleziona questa casella se il coupon non può essere utilizzato in combinazione con altri coupon.

en: Exclude sale items
it: Escludi articoli in saldo.

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
it: Seleziona questa casella se il coupon non si applica alle oggetti in saldo. I coupon per prodotto funzionano solo se l'oggetto non è in saldo. I coupon per carrello funzionano solo se non ci sono articoli in saldo nel carrello.

en: Search for a product&hellip;
it: Cerca un prodotto&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
it: Prodotti che devono essere nel carrello per utilizzare questo coupon o, per "Sconti prodotto generici", quali prodotti siano scontati.

en: Exclude products
it: Escludere prodotti

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
it: Prodotti che non devono essere nel carrello per utilizzare questo coupon o, per "Sconti Prodotto", prodotti che non siano scontati.

en: Product categories
it: Categorie Prodotti

en: Any category
it: Qualsiasi categoria

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
it: Un prodotto deve essere in questa categoria perchè il coupon sia valido o, per "Sconti Prodotto", prodotti in queste categorie saranno scontati

en: Exclude categories
it: Escludi categorie

en: No categories
it: Nessuna categoria

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
it: Un prodotto non deve essere in questa categoria perchè il coupon sia valido o, per "Sconti Prodotto", prodotti in queste categorie non saranno scontati

en: Email restrictions
it: Restrizioni email

en: No restrictions
it: Nessuna restrizione

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
it: Elenco delle email consentite, da confrontare con l'indirizzo di fatturazione dell'acquirente. Separate le email con la virgola.

en: Usage limit per coupon
it: Limite di utilizzo per coupon

en: How many times this coupon can be used before it is void.
it: Quante volte il coupon può essere utilizzato prima che sia annullato.

en: Limit usage to X items
it: Limite di utilizzo per X prodotti.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
it: Il numero massimo di prodotti singoli a cui il coupon può essere applicato quando si usano gli sconti per i prodotti. Lasciare non compilato per applicare a tutti i prodotti adatti presenti nel carrello.

en: Usage limit per user
it: Limite di utilizzo per utente

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
it: Quante volte questo buono sconto può essere usato da un singolo utente. Utilizza la email di fatturazione per gli ospiti e l'ID utente per quelli registrati.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
it: Codice promozionale già esistente - i clienti potranno utilizzare l'ultimo coupon con questo codice.

en: Resend order emails
it: Rispedisci email ordine

en: Generate download permissions
it: Genera permessi di download

en: Apply
it: Applica

en: Save %s
it: Salva %s

en: Save/update the %s
it: Salva/aggiorna il %s

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Phone
it: Telefono

en: %s %s details
it: Dettagli %s %s

en: Payment via %s
it: Pagamento tramite %s

en: Customer IP
it: IP Cliente

en: General Details
it: Dettagli generali

en: Order date:
it: Data dell'ordine:

en: Order status:
it: Stato degli ordini:

en: Customer:
it: Cliente:

en: View other orders
it: Vedi altri ordini

en: Billing Details
it: Dettagli di fatturazione

en: Load billing address
it: Carica indirizzo di fatturazione

en: Address
it: Indirizzo

en: No billing address set.
it: Nessun indirizzo di fatturazione impostato.

en: Other
it: Altro

en: Transaction ID
it: ID Transazione

en: Shipping Details
it: Dettagli di spedizione

en: Copy from billing
it: Copia da fatturazione

en: Load shipping address
it: Carica l'indirizzo di spedizione

en: No shipping address set.
it: Nessun indirizzo di spedizione impostato.

en: Customer Provided Note
it: Nota Fornita dal Cliente

en: Customer's notes about the order
it: Note del cliente circa l'ordine

en: Search for a downloadable product&hellip;
it: Cerca un prodotto scaricabile&hellip;

en: Grant Access
it: Garantisci l'accesso

en: added on %1$s at %2$s
it: aggiunto il %1$s alle %2$s

en: Delete note
it: Cancella nota

en: There are no notes yet.
it: Ancora non c'&egrave; nessuna nota.

en: Add note
it: Aggiungi una nota

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
it: Aggiungi una nota come tuo promemoria, o aggiungi una nota del cliente (l'utente riceverà una notifica)

en: Private note
it: Nota privata

en: Note to customer
it: Nota al cliente

en: Add
it: Aggiungi

en: Product Type
it: Tipo di prodotto

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
it: I prodotti virtuali sono immateriali e non vengono spediti.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
it: I prodotti scaricabili danno accesso a un file al momento dell'acquisto.

en: Inventory
it: Inventario

en: Shipping
it: Spedizione

en: Linked Products
it: Articoli collegati

en: Variations
it: Variazioni

en: Advanced
it: Avanzato

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
it: COD si riferisce a una Stock-keeping unit, un identificatore univoco per ogni distinto prodotto o servizio che possono essere acquistati.

en: Product URL
it: URL del prodotto

en: Enter the external URL to the product.
it: Inserire l'URL esterno al prodotto.

en: Button text
it: Testo del bottone

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
it: Questo testo verrà visualizzato sul pulsante di collegamento al prodotto esterno.

en: Regular Price
it: Prezzo di listino

en: Sale Price
it: Prezzo in saldo

en: Schedule
it: Pianifica

en: Sale Price Dates
it: Date per il prezzo in saldo

en: The sale will end at the beginning of the set date.
it: I saldi finiranno all'inizio della data specificata.

en: Downloadable Files
it: File scaricabili

en: This is the name of the download shown to the customer.
it: Nome per il download mostrato al cliente

en: File URL
it: URL del file

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
it: Questo è l'URL o il percorso assoluto al file al quale il cliente avrà accesso. Gli URL inseriti qui dovrebbero essere già codificati.

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Download Limit
it: Limite download

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
it: Lascia in bianco per un numero illimitato di download.

en: Download Expiry
it: Scadenza di download

en: Never
it: Mai

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
it: Inserisci il numero di giorni prima che un link di download scada, o lasciare vuoto.

en: Download Type
it: Tipo di download

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
it: Scegli il tipo di download - questo controlla <a href="%s">schema</a>.

en: Standard Product
it: Prodotto standard

en: Application/Software
it: Applicazione/Software

en: Music
it: Musica

en: Tax Status
it: Status delle imposte

en: Taxable
it: Imponibile

en: Shipping only
it: Spedizione solo

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
it: Definisce se l'intero prodotto o meno è soggetto ad imposte, oppure solo per i costi di spedizione.

en: Tax Class
it: Aliquota di imposta

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
it: Selezionate una aliquota di imposta per questo prodotto. Le aliquote sono utilizzate per applicare imposte specifiche per certi tipi di prodotto.

en: Manage stock?
it: Gestire magazzino?

en: Enable stock management at product level
it: Abilita gestione inventario nei prodotti

en: Stock Qty
it: Quantità in stock

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
it: Quantità Stock Articolo. Se questo è un prodotto variabile questo valore verrà utilizzato per controllare lo stock a magazzino per tutti i tipi, a meno di definire il magazzino per ogni variante.

en: Allow Backorders?
it: Permetti ordini in prenotazione

en: Do not allow
it: Non permettere

en: Allow, but notify customer
it: Permettere, ma avvertire il cliente

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutti <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
it: %d %b, %Y alle %I:%M %p

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
it: Utilizzo illimitato

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
it: Applica a tutti i prodotti adatti presenti nel carrello

[ctx: placeholder]
en: Buy product
it: Acquista prodotto

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
it: Da&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
it: A&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
it: Nessuno

en: Product Description
it: Descrizione prodotto

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
it: Questa è il corpo principale del contenuto dei tuoi prodotti. Qui dovresti descrivere il tuo prodotto nel dettaglio.

en: Choose Product Type
it: Scegli il Tipo di Prodotto

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
it: Scegli un tipo per questo prodotto. Semplice va bene per la maggior parte dei beni fisici e servizi (raccomandiamo di configure un prodotto semplice per ora).

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
it: Variabile va bene più per prodotti complessi come magliette con taglie diverse.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
it: I prodotti raggruppati servono per raggruppare vari prodotti semplici in uno solo.

en: Finally, external products are for linking off-site.
it: In fine, i prodotti esterni servono per i prodotti esterni al sito.

en: Virtual Products
it: Prodotti Virtuali

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
it: Seleziona il box "Virtuale" se questo non è un elemento fisico, come ad esempio un servizio, per il quale non c'è bisogno di spedizione.

en: Downloadable Products
it: Prodotti scaricabili.

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
it: Se l'acquisto di questo prodotto da accesso al cliente ad un file scaricabile, es. software, seleziona questo box.

en: Prices
it: Prezzi

en: Next you'll need to give your product a price.
it: Successivamente dovrai dare un prezzo al tuo prodotto.

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
it: Aggiungi qui un breve riassunto del tuo prodotto. Questo apparirà nella pagina del prodotto sotto il suo nome.

en: Product Images
it: Immagini Prodotto

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
it: Carica od assegna qui un'immagine al tuo prodotto. Quest'immagine verrà mostrata nel catalogo del tuo negozio.

en: Product Tags
it: Tag prodotto

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
it: Qui puoi opzionalmente aggiungere "tag" al tuo prodotto. I tag sono un metodo per etichettare i tuoi prodotti e renderli più facilmente rintracciabili per i tuoi clienti.

en: Product Categories
it: Categorie prodotto

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
it: Puoi opzionalmente assegnare delle categorie ai tuoi prodotti per renderne la navigazione più semplice e per farli trovare più facilmente nel tuo negozio.

en: Publish Your Product!
it: Pubblica il Tuo Prodotto!

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
it: Quando hai finito di modificare il tuo prodotto, premi il bottone "Pubblica" per pubblicare il prodotto nel tuo negozio.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto aggiornato. <a href="%s">Vedi Prodotto</a>

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato cancellato.

en: Product updated.
it: Prodotto aggiornato.

en: Product restored to revision from %s
it: Prodotto ripristinato alla revisione da %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto pubblicato. <a href="%s">Vedi Prodotto</a>

en: Product saved.
it: Prodotto salvato.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Prodotto inviato. <a href="%s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
it: Prodotto previsto per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Bozza prodotto aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima prodotto</a>

en: Order updated.
it: Ordine aggiornato.

en: Order restored to revision from %s
it: Ordine ripristinato alla revisione da %s

en: Order saved.
it: Ordine salvato.

en: Order submitted.
it: Ordine inviato.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Ordine previsto per: <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
it: Bozza ordine aggiornata.

en: Order updated and email sent.
it: Ordine aggiornato ed email inviata.

en: Coupon updated.
it: Coupon aggiornato.

en: Coupon restored to revision from %s
it: Coupon ripristinato alla revisione da %s

en: Coupon saved.
it: Coupon salvato.

en: Coupon submitted.
it: Coupon inviato.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Coupon previsto per: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
it: Bozza coupon aggiornata.

en: %s product updated. | %s products updated.
it[0]: %s prodotto aggiornato.
it[1]: %s prodotti aggiornati.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
it[0]: %s prodotto non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
it[1]: %s prodotti non aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
it[0]: %s prodotto cancellato permanentemente.
it[1]: %s prodotti cancellati permanentemente.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
it[0]: %s prodotto spostato nel Cestino.
it[1]: %s prodotti spostati nel Cestino.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
it[0]: %s prodotto ripristinato dal Cestino.
it[1]: %s prodotti ripristinati dal Cestino.

en: %s order updated. | %s orders updated.
it[0]: %s ordine aggiornato.
it[1]: %s ordini aggiornati.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
it[0]: %s ordine non aggiornato, qualcuno li sta modificando.
it[1]: %s ordini non aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
it[0]: %s ordine cancellato permanentemente.
it[1]: %s ordini cancellati permanentemente.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
it[0]: %s ordine spostato nel Cestino.
it[1]: %s ordini spostati nel Cestino.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
it[0]: %s ordine ripristinato dal Cestino.
it[1]: %s ordini ripristinati dal Cestino.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
it[0]: %s codice promozionale aggiornato.
it[1]: %s codici promozionali aggiornati.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
it[0]: %s codice promozionale non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
it[1]: %s codici promozionali non aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
it[0]: %s codice promozionale cancellato permanentemente.
it[1]: %s codici promozionali cancellati permanentemente.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
it[0]: %s codice promozionale spostato nel Cestino.
it[1]: %s codici promozionali spostati nel Cestino.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
it[0]: %s codice promozionale ripristinato dal Cestino.
it[1]: %s codici promozionali ripristinati dal Cestino.

en: Image
it: Immagine

en: SKU
it: COD

en: Stock
it: Magazzino

en: Price
it: Prezzo

en: Categories
it: Categorie

en: Tags
it: Etichette

en: Date
it: Data

en: Code
it: Codice

en: Coupon type
it: Tipo di coupon

en: Coupon amount
it: Importo del coupon

en: Product IDs
it: ID Prodotto

en: Usage / Limit
it: Uso / Limite

en: Expiry date
it: Data di scadenza

en: Status
it: Stato

en: Order
it: Ordine

en: Purchased
it: Acquistato

en: Ship to
it: Spedisci a

en: Customer Message
it: Messaggio utente

en: Order Notes
it: Note Ordine

en: Total
it: Totale

en: Actions
it: Azioni

en: Grouped
it: Raggruppato

en: External/Affiliate
it: Esterno / Affiliato

en: Virtual
it: Virtuale

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Simple
it: Semplice

en: Variable
it: Variabile

en: Toggle featured
it: Alterna in evidenza

en: Yes
it: Si

en: Edit this item
it: Modifica questo oggetto

en: Edit this item inline
it: Modifica inline questo oggetto

en: Quick&nbsp;Edit
it: Modifica&nbsp;Veloce

en: Restore this item from the Trash
it: Ripristinare questo elemento dal cestino

en: Restore
it: Ripristina

en: Move this item to the Trash
it: Spostare questo elemento nel cestino

en: Trash
it: Cestino

en: Delete this item permanently
it: Eliminare l'elemento in modo permanente

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: Preview
it: Anteprima

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Vedi &#8220;%s&#8221;

en: View
it: Vedi

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: %d item | %d items
it[0]: %d prodotto
it[1]: %d prodotti

en: plus %d other note | plus %d other notes
it[0]: aggiunta %d ulteriore nota
it[1]: aggiunte %d ulteriori note

en: %d note | %d notes
it[0]: %d nota
it[1]: %d note

en: Billing:
it: Fatturazione:

en: Guest
it: Ospite

en: Processing
it: In lavorazione

en: Complete
it: Completato

en: Sort Products
it: Ordina i prodotti

en: Mark processing
it: Segna in elaborazione

en: Mark on-hold
it: Segna come sospeso

en: Mark complete
it: Marca come completato

en: Order status changed by bulk edit:
it: Stato dell'ordine cambiato tramite modifica di massa:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
it[0]: Stato dell'ordine cambiato.
it[1]: %s stati degli ordini cambiati.

en: Show all product types
it: Mostra tutti i tipi di prodotto

en: External/Affiliate product
it: Prodotto Esterno/Affiliate

en: Variable product
it: Prodotto variabile

en: Simple product
it: Prodotto semplice

en: Show all types
it: Mostra tutti i tipi

en: Search for a customer&hellip;
it: Cerca un cliente&hellip;

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Coupon code
it: Codice del Buono Sconto

en: Description (optional)
it: Descrizione (opzionale)

en: Insert into %s
it: Inserisci in %s

en: Uploaded to this %s
it: Caricato in %s

en: Catalog/search
it: Catalogo/ricerca

en: Catalog
it: Catalogo

en: Search
it: Cerca

en: Hidden
it: Nascosto

en: Catalog visibility:
it: Visibilità Catalogo:

en: Enable this option to feature this product.
it: Abilitare questa opzione per mettere in evidenza questo prodotto.

en: Featured Product
it: Prodotto in evidenza

en: Cancel
it: Annullare

en: Customer Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione del cliente

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Company
it: Società

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: City
it: Città

en: Postcode
it: C.A.P.

en: Country
it: Stato

en: Select a country&hellip;
it: Seleziona uno stato&hellip;

en: State/County
it: Provincia

en: State/County or state code
it: Stato/Provincia o il codice di Stato

en: Telephone
it: Telefono

en: Customer Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione del cliente

en: Orders
it: Ordini

en: Sales by date
it: Vendite per data

en: Sales by product
it: Vendite per prodotto

en: Sales by category
it: Vendite per categoria

en: Coupons by date
it: Buoni sconto per data

en: Customers
it: Clienti

en: Customers vs. Guests
it: Clienti vs. Ospiti

en: Customer List
it: Elenco clienti

en: Low in stock
it: In esaurimento

en: Most Stocked
it: Il più disponibile

en: Taxes
it: Imposte

en: Taxes by code
it: Imposte secondo codice postale

en: Taxes by date
it: Imposte secondo data

en: Your settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Le modifiche apportate andranno perse se si esce da questa pagina.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
it: Le impostazioni di questa dimensione di immagine sono state disabilitate perch&egrave; i suoi valori sono sovrascritti da un filtro.

en: Hard Crop?
it: Hard Crop - taglio forzato dell'immagine?

en: Select a page&hellip;
it: Scegli una pagina&hellip;

en: Choose a country&hellip;
it: Scegli una nazione&hellip;

en: Choose countries&hellip;
it: Scegli più nazioni&hellip;

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Seleziona nessuno

en: Introduction
it: Introduzione

en: Page Setup
it: Configurazione Pagina

en: Store Locale
it: Locale Negozio

en: Shipping &amp; Tax
it: Spedizione &amp; Imposta

en: Payments
it: Pagamenti

en: Ready!
it: Pronto!

en: Return to the WordPress Dashboard
it: Ritorna alla Bacheca di WordPress

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
it: WooCommerce è disponibile in %s. Ti piacerebbe utilizzare questa traduzione?

en: Install Translation
it: Installa Traduzione

en: Welcome to the world of WooCommerce!
it: Benvenuto nel mondo di WooCommerce!

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
it: Grazie per aver scelto WooCommerce per creare il tuo negozio online! Questo breve setup wizard ti aiuterà a configurare le impostazioni di base. <strong>È completamente opzionale e non dovrebbe richiedere più di cinque minuti.</strong>

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
it: Non è il momento adatto? Se non vuoi procedere con il wizard, puoi saltarlo e tornare alla bacheca di WordPress. Torna quando vuoi se cambi idea!

en: Let's Go!
it: Andiamo!

en: Not right now
it: Non adesso

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
it: Il tuo negozio ha bisogno di alcune %spagine%s essenziali. Le seguenti verranno create automaticamente (se non esistono già):

en: Page Name
it: Nome Pagina

en: The shop page will display your products.
it: La pagina negozio mostrer&agrave; i tuoi prodotti.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
it: La pagina del carrello sarà dove i clienti andranno per vedere il loro carrello ed iniziare il checkout.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
it: La pagina di checkout sarà dove i clienti andranno per pagare per i loro prodotti.

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
it: I clienti registrati potranno gestire i dettagli del loro account e vedere gli ordini precedenti su questa pagina.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
it: Una volta creata, sarà possibile gestire queste pagine dalla tua bacheca sulla %sschermata Pagine%s. Puoi controllare quali pagine vengono mostrate sul tuo sito web da %sAspetto > Menù%s.

en: Continue
it: Continua

en: Skip this step
it: Salta questo step

en: Store Locale Setup
it: Setup Locale Negozio

en: Where is your store based?
it: Dove si trova il tuo negozio?

en: Which currency will your store use?
it: Quale valuta utilizzer&agrave; il tuo negozio?

en: Choose a currency&hellip;
it: Scegli una valuta&hellip;

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
it: Se la tua valuta non &egrave; nella lista puoi %saggiungerla successivamente%s.

en: Currency Position
it: Posizione valuta

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Left with space
it: Sinistra con spazio

en: Right with space
it: Destra con spazio

en: Thousand Separator
it: Separatore migliaia

en: Decimal Separator
it: Separatore decimali

en: Which unit should be used for product weights?
it: Quale unit&agrave; dovrebbe essere usata per il peso del prodotto?

en: Which unit should be used for product dimensions?
it: Quale unit&agrave; dovrebbe essere usata per le dimensioni del prodotto?

en: Shipping &amp; Tax Setup
it: Configurazione Spedizione &amp; Imposta

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
it: Se addebitate delle imposte sulle vendite oppure se effettuate spedizioni fisiche presso i clienti, qui sotto potete configurare le opzioni di base. Sono facoltative e possono essere modificate più avanti in %1$sWooCommerce > Impostazioni > Imposte%3$s e %2$sWooCommerce > Impostazioni > Spedizione%3$s.

en: Basic Shipping Setup
it: Configurazione Iniziale Spedizione

en: Will you be shipping products?
it: Spedirai i prodotti?

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
it: Si, spedir&ograve; prodotti fisici ai clienti

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
it: Costi di spedizione <strong>Nazionale</strong>:

en: A total of %s per order and/or %s per item
it: Un totale di %s per ordine e/o %s per prodotto

en: <strong>International</strong> shipping costs:
it: Costi di spedizione <strong>Internazionale</strong>:

en: Basic Tax Setup
it: Configurazione Iniziale Imposta

en: Will you be charging sales tax?
it: Addebiterai le imposte di vendita?

en: Yes, I will be charging sales tax
it: Si, addebiter&ograve; le imposte di vendita

en: How will you enter product prices?
it: Come inserirai i prezzi dei prodotti?

en: I will enter prices inclusive of tax
it: Inserirò i prezzi comprensivi di imposte

en: I will enter prices exclusive of tax
it: Inserirò i prezzi al netto di imposta

en: Import Tax Rates?
it: Importa Aliquote?

en: Yes, please import some starter tax rates
it: Si, per favore imposta alcune aliquote d'imposta iniziali

en: State
it: Provincia

en: Rate (%)
it: Aliquota (%s)

en: Tax Shipping
it: Imposta Spedizione

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
it: Nota bene: potreste aver bisogno di aggiungere comunque delle aliquote locali e specifiche per prodotto, in base alla sede della vostra attività. Nel dubbio, rivolgetevi ad un commercialista.

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
it: Potete modificare le aliquote più avanti nelle %1$simpostazioni imposte%3$s e potete ottenere maggiori informazioni sulle imposte nella %2$snostra documentazione%3$s.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
it: WooCommerce può accettare pagamenti sia online che offline. %2$sMetodi di pagamento aggiuntivi%3$s possono essere installati più avanti e gestiti da %1$sopzioni del checkout%3$s.

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
it: Per accettare pagamenti tramite PayPal nel tuo negozio, semplicemente inserisci il tuo indirizzo email PayPal qui sotto.

en: PayPal Email Address:
it: Indirizzo Email PayPal:

[ctx: Page title]
en: Cart
it: Carrello

[ctx: Page title]
en: Checkout
it: Cassa

[ctx: Page title]
en: My Account
it: Il mio account

en: key
it: chiave

en: keys
it: chiavi

en: Description
it: Descrizione

en: Consumer Key Ending In
it: Consumer Key che finisce in

en: User
it: Utente

en: Permissions
it: Permessi

en: Last Access
it: Ultimo Accesso

en: API Key
it: Chiave API

en: View/Edit
it: Vedi/Modifica

en: Revoke API Key
it: Revoca chiave API

en: Revoke
it: Revoca

en: Read
it: Leggi

en: Write
it: Scrivi

en: Read/Write
it: Leggi/Scrivi

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Keys/Apps
it: Chiavi/App

en: Add Key
it: Aggiungi Chiave

en: Search Key
it: Cerca Chiave

en: API Key revoked successfully.
it: Chiave API revocata con successo.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it: Azione fallita. Per favore, aggiornare la pagina e riprovare.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
it: Per favore inserisci in formato decimale (%s) senza separatori delle migliaia.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
it: Inserisci in formato decimale monetario (%s) senza separatori delle migliaia e simboli di valuta.

en: Please enter in country code with two capital letters.
it: Per favore inserisci il codice nazione con due lettere maiuscole.

en: Please enter in a value less than the regular price.
it: Per favore inserisci un valore minore del prezzo regolare.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
it: Sei sicuro che si desidera collegare tutte le varianti? Questo creerà una nuova variante per ciascuno e per ogni possibile combinazione di attributi di variazione (max 50 per esecuzione).

en: Enter a value
it: Inserire un valore

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
it: Menù ordine variazione (determina la posizione nella lista delle variazioni)

en: Enter a value (fixed or %)
it: Inserisci un valore (fisso o %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare tutte le varianti? Questa operazione non può essere annullata.

en: Last warning, are you sure?
it: Ultimo avvertimento, sei sicuro?

en: Choose an image
it: Scegli immagine

en: Set variation image
it: Impostare immagine per la variazione

en: variation added
it: variante aggiunta

en: variations added
it: varianti aggiunte

en: No variations added
it: Nessuna variante aggiunta

en: Are you sure you want to remove this variation?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa variante?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
it: Data inizio saldi (formato AAAA-MM-GG o lascia vuoto)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
it: Data fine saldi (formato AAAA-MM-GG o lascia vuoto)

en: Save changes before changing page?
it: Salvare le modifica prima di cambiare pagina?

en: %qty% variation
it: %qty% variazione

en: %qty% variations
it: %qty% variazioni

en: Select an option&hellip;
it: Seleziona un'opzione&hellip;

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
it: Sei sicuro di voler rimuovere i prodotti selezionati? Se in precedenza hai ridotto il magazzino di questo prodotto, o questo ordine è stato inviato da un cliente, sarà necessario ripristinare manualmente lo stock dell'articolo.

en: Please select some items.
it: Si prega di selezionare alcuni elementi.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler effettuare questo rimborso? Questo processo non &egrave; reversibile.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo rimborso? Questo processo non &egrave; reversibile.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa imposta? Questo processo non è annullabile.

en: Remove this item meta?
it: Rimuovi i metadati per questo articolo?

en: Remove this attribute?
it: Rimuovere questo attributo?

en: Name
it: Nome

en: Remove
it: Rimuovere

en: Click to toggle
it: Fare clic per attivare o disattivare

en: Value(s)
it: Valore(i)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
it: Inserire del testo, o alcuni attributi separando i valori col simbolo (|).

en: Visible on the product page
it: Visibile nella pagina prodotto

en: Used for variations
it: Usato nelle variazioni

en: Enter a name for the new attribute term:
it: Immettere un nome per il nuovo termine di attributo:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
it: Calcolare i totali in base alle voci dell'ordine, sconti e spedizione?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
it: Calcolare le imposte per riga? Questo calcolerà le imposte in base alla nazione dei clienti. Se non è stato fornito nessun di indirizzo di fatturazione o spedizione, verrà utilizzata la nazione in cui si trova negozio.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it: Copia i dati di fatturazione sui dati di spedizione? Questa operazione rimuoverà gli eventuali dati di spedizione inseriti.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
it: Caricare i dati di fatturazione del cliente? Questo elimina ogni informazione di fatturazione attualmente inserita.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it: Caricare dati di spedizione del cliente? Questo elimina ogni informazione di spedizione attualmente inserita.

en: Featured
it: In Evidenza

en: No customer selected
it: Nessun cliente selezionato

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
it: Impossibile concedere l'accesso - l'utente potrebbe già avere il permesso per questo file o l'email di fatturazione non è impostata. Assicurarsi che l'email di fatturazione sia impostata e che l'ordine sia stato salvato.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
it: Sei sicuro di voler revocare l'accesso per questo download?

en: You cannot add the same tax rate twice!
it: Non puoi aggiungere la stessa aliquota di imposta due volte!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
it: Il tuo prodotto ha delle variazioni! Prima di cambiare il tipo di prodotto, sarebbe una buona idea eliminare le variazioni per evitare errori nei report di disponibilit&agrave;.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
it: L'abbreviazione "%s" &egrave; troppo lunga (massimo 28 caratteri). Accorciala, per favore.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
it: L'abbreviazione "%s" non &egrave; permessa perch&egrave; un termine riservato. Cambiala, per favore.

en: Please, provide an attribute name and slug.
it: Per favore, inserisci un nome di attributo e un'abbreviazione.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
it: L'abbreviazione "%s" &egrave; gi&agrave; in uso. Cambiala, per favore.

en: Attribute updated successfully
it: Attributo aggiornato correttamente

en: Edit Attribute
it: Modifica Attributo

en: Error: non-existing attribute ID.
it: Errore: ID attributo inesistente.

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
it: Nome per l'attributo (visibile sul front-end).

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
it: Slug / riferimento unico per l'attributo, deve essere inferiore a 28 caratteri.

en: Enable Archives?
it: Abilita Archivi?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
it: Abilita questa opzione se vuoi che questo attributo abbia un archivio prodotti nel tuo negozio.

en: Type
it: Tipo

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
it: Stabilisce come selezionare gli attributi dei prodotti. Dal pannello amministratore -> prodotti -> Dati Prodotto -> attributi -> valori <strong>Text</strong>  permette l'inserimento manuale mentre <strong>select</strong> permette l'inserimento di termini predefiniti in un menù  a discesa.

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: Custom ordering
it: Ordinamento personalizzato

en: Name (numeric)
it: Nome (numerico)

en: Term ID
it: ID termine

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
it: Stabilisce l'ordinamento dei termini nelle pagine prodotto del frontend. Se si usa un ordinamento personalizzato, è possibile trascinare i termini in questo attributo.

en: Update
it: Aggiorna

en: Attributes
it: Attributi

en: Order by
it: Ordine per

en: Terms
it: Termini

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Cancella

en: Public
it: Pubblico

en: Configure terms
it: Configura termini e condizioni

en: No attributes currently exist.
it: Attualmente non esistono attributi.

en: Add New Attribute
it: Aggiungi nuovo attributo

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
it: Gli attributi consentono di definire i dati extra del prodotto, come la dimensione o il colore. È possibile utilizzare questi attributi nella barra laterale negozio con il widget "layered nav". Attenzione: non è possibile rinominare un attributo in seguito.

en: Add Attribute
it: Aggiungi attributo

en: Are you sure you want to delete this attribute?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo attributo?

en: WooCommerce Recent Reviews
it: WooCommerce Recensioni Recenti

en: WooCommerce Status
it: WooCommerce Stato

en: <strong>%s</strong> sales this month
it: <strong>%s</strong> vendite questo mese

en: %s top seller this month (sold %d)
it: %s miglior venditore questo mese (venduti %d)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
it[0]: <strong>%s ordine</strong> in attesa di elaborazione
it[1]: <strong>%s ordini</strong> in attesa di elaborazione

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
it[0]: <strong>%s ordine</strong> in attesa
it[1]: <strong>%s ordini</strong> in attesa

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
it[0]: <strong>%s prodotto</strong> in esaurimento
it[1]: <strong>%s prodotti</strong> in esaurimento

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
it[0]: <strong>%s prodotto</strong> esaurito
it[1]: <strong>%s prodotti</strong> esauriti

en: out of 5
it: di 5

en: reviewed by
it: recensito da

en: There are no product reviews yet.
it: Non ci sono ancora recensioni disponibili.

en: Make a duplicate from this product
it: Fai un duplicato partendo da questo prodotto

en: Duplicate
it: Duplica

en: Copy to a new draft
it: Copia in una nuova bozza

en: No product to duplicate has been supplied!
it: Nessun prodotto da duplicare è stato fornito!

en: Product creation failed, could not find original product:
it: Creazione del prodotto non riuscita, impossibile trovare prodotto originale:

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Product Settings
it: Impostazioni Prodotto

en: Tax Settings
it: Impostazioni Imposte

en: Checkout Settings
it: Impostazioni Cassa

en: Shipping Settings
it: Impostazioni Spedizione

en: Account Settings
it: Impostazioni Account

en: Email Settings
it: Impostazioni Email

en: Webhook Settings
it: Impostazioni Webhook

en: Free Shipping
it: Spedizione gratuita

en: Local Delivery
it: Spedizione nazionale

en: Local Pickup
it: Ritiro in sede

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
it: Categorie Prodotto, Tag, Classi di Spedizione, &amp; Attributi

en: Simple Products
it: Prodotti Semplici

en: System Status
it: Stato del sistema

en: Reports
it: Rapporti

en: Coupons
it: Buoni Sconto

en: Managing Orders
it: Gestisci Ordini

en: Documentation
it: Documentazione

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
it: Se dovessi aver bisogno di aiuto per capire, utilizzare, o estendere WooCommerce, per favore leggi la nostra documentazione. Troverai ogni tipo di risorsa inclusi snippet, tutorial e molto altro.

en: WooCommerce Documentation
it: Documentazione su WooCommerce

en: Developer API Docs
it: Documentazione delle API per sviluppatori

en: Support
it: Supporto

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
it: Dopo aver %sletto la documentazione%s, per assistenza potete rivolgervi al %sforum della community%s su WordPress.org per discutere con gli altri utenti. In ogni caso, se siete clienti WooThemes, oppure se avete bisogno d'aiuto con i componenti aggiuntivi premium venduti da WooThemes, potete %sutilizzare il nostro servizio clienti%s.

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
it: Prima di chiedere assistenza, raccomandiamo di controllare la pagina sullo stato per identificare qualsiasi problema nella tua configurazione.

en: WordPress.org Forums
it: Forum WordPress.org

en: WooThemes Customer Support
it: Supporto Clienti di WooThemes

en: Education
it: Educazione

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
it: Se vuoi imparare ad utilizzare WooCommerce da un esperto, considera di seguire un corso su WooCommerce da uno dei nostri partner educativi.

en: View Education Partners
it: Vedi Partner Educativi

en: Found a bug?
it: Hai trovato un bug?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
it: Se scovate un bug nel core di WooCommerce, potete creare un ticket tramite <a href="%s">Github</a>. Assicuratevi di leggere la <a href="%s">guida dei collaboratori</a> prima di inviare la vostra segnalazione. Per aiutarci a risolvere il problema, siate il più descrittivi possibile ed includete il vostro <a href="%s">report dello stato del sistema</a>.

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: About WooCommerce
it: Info su WooCommerce

en: WordPress.org Project
it: Progetto di WordPress.org

en: Github Project
it: Progetto di Github

en: Official Themes
it: Temi ufficiali

en: Official Extensions
it: Estensioni ufficiali

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
it: Aliquote delle imposte di WooCommerce (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
it: Importazione delle <strong>aliquote fiscali</strong> per il tuo negozio tramite un file CSV.

en: Shipping Classes
it: Classi Spedizione

en: Sales Reports
it: Resoconto Vendite

en: WooCommerce Settings
it: Impostazioni WooCommerce

en: Settings
it: Impostazioni

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
it: WooCommerce Add-ons/Estensioni

en: WooCommerce Endpoints
it: Endpoint WooCommerce

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Add to Menu
it: Aggiungi al Men&ugrave;

en: Visit Store
it: Visita Negozio

en: Product Short Description
it: Breve descrizione del prodotto

en: Product Data
it: Dati prodotto

en: Product Gallery
it: Galleria Prodotto

en: %s Data
it: %s Dati

en: %s Items
it: %s Elementi

en: %s Notes
it: %s Note

en: Downloadable Product Permissions
it: Permessi per i prodotti scaricabili

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
it: Nota: I permessi per i prodotti in ordine verranno automaticamente concessi nel momento in cui lo stato dell'ordine cambierà in lavorazione/completato.

en: %s Actions
it: %s Azioni

en: Coupon Data
it: Dati del Coupon

en: Rating
it: Valutazione

en: Reviews
it: Recensioni

en: Cheatin&#8217; huh?
it: Stai barando eh?

en: Product permalink base
it: Permalink base prodotto

en: Product category base
it: Base categoria prodotto

en: Product tag base
it: Base etichetta prodotto

en: Product attribute base
it: Base attributi prodotto

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
it: Queste impostazioni controllano i permalink utilizzati per i prodotti. Queste impostazioni si applicano solo quando <strong>non si usano i permalink di "default " </ strong>.

en: Product
it: Prodotto

en: Shop base with category
it: Shop base con categoria

en: Custom Base
it: Base personalizzata

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
it: Inserire una base personalizzata da utilizzare. Una base <strong >deve essere impostata</strong> o WordPress utilizzerà quella di default.

en: Product Name
it: Nome Prodotto

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
it: Dai un nome al tuo prodotto qui. Questo &egrave; un campo obbligatorio e sar&agrave; ci&ograve; che i clienti vedranno nel tuo negozio.

en: In stock
it: Disponibile

en: Out of stock
it: Esaurito

en: Payment Method:
it: Metodi di pagamento:

en: Fee
it: Commissioni

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
it: Un risultato disponibile, premi invio per selezionarlo.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
it: %qty% risultati disponibili, usa le frecce su e giù per navigare.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
it: Nessun riscontro trovato

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
it: Caricamento fallito

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it: Per favore inserire 1 o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
it: Per favore inserire %qty% o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
it: Per favore cancella 1 carattere

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
it: Per favore cancella %qty% caratteri

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
it: Puoi selezionare solo 1 articolo.

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
it: Puoi selezionare solo %qty% articoli

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
it: Caricamento altri risultati&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
it: Sto cercando&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
it: Ordini

[ctx: slug]
en: product-category
it: categoria-prodotto

[ctx: slug]
en: product-tag
it: tag-prodotto

[ctx: slug]
en: product
it: prodotto

[ctx: default-slug]
en: product
it: prodotto

en: Free State
it: Stato libero

en: Northern Cape
it: Capo Nord

en: North West
it: Nord Ovest

en: Backordered
it: Su ordinazione

en: Free!
it: Gratis!

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: Discount:
it: Sconto:

en: Shipping:
it: Spedizione:

en: Total:
it: Totale:

en: Order status changed from %s to %s.
it: Lo stato dell'ordine è cambiato da %s a %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
it: Scorta della variazione #%s dell'articolo #%s ridotta da %s a %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
it: Scorta dell'articolo #%s ridotta da %s a %s.

en: Card Number
it: Numero di Carta di Credito

en: Expiry (MM/YY)
it: Scadenza (MM/AA)

en: MM / YY
it: MM / AA

en: Card Code
it: Numero di Sicurezza CVV/CVC

en: Add to cart
it: Acquista

en: Read more
it: Per saperne di più

en: Only %s left in stock
it: Solo %s pezzi disponibili

en: (can be backordered)
it: (ordinabile)

en: %s in stock
it: %s disponibili

en: Available on backorder
it: Disponibile su ordinazione

en: Rated %s out of 5
it: Valutato %s su 5

[ctx: min_price]
en: From:
it: A partire da:

en: Dinagat Islands
it: Isole Dinagat

en: Baja California
it: Bassa California

en: Northland
it: Terre del nord

en: Newfoundland and Labrador
it: Terranova e Labrador

en: Beijing / &#21271;&#20140;
it: Pechino / &#21271;&#20140;

en: A Coru&ntilde;a
it: La Coru&ntilde;a

en: Asturias
it: Asturie

en: Baleares
it: Baleari

en: Barcelona
it: Barcellona

en: C&aacute;diz
it: Cadice

en: Santa Cruz de Tenerife
it: Santa Cruz di Tenerife

en: Sevilla
it: Siviglia

en: Zaragoza
it: Saragozza

en: Hong Kong Island
it: Hong Kong

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
it: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
it: Kohgiluyeh e BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
it: Sistan e Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: &#197;land Islands
it: Åland Islands

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isole Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros
it: Comore

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Croatia
it: Croazia

en: Cura&Ccedil;ao
it: Curaçao

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guyana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Republic of Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Libya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macao S.A.R., China
it: Macao

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Philippines
it: Filippine

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Saint Barth&eacute;lemy
it: Saint-Barthélemy

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it: Dobra di São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Thailand
it: Tailandia

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: United Kingdom (UK)
it: Regno Unito (UK)

en: United States (US)
it: Stati Uniti (US)

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
it: Citt&agrave; Autonoma di Buenos Aires

en: Cox's Bazar
it: Bazar di Cox

en: Consumption tax
it: Imposta di consumo
